Terminatör veya Matrix filmleri gerçek mi oluyor?

Terminatör veya Matrix filmleri gerçek mi oluyor?

Almanya’daki Volkswagen fabrikasındaki robotlardan biri, çevresinde çalışan işçilerden birini yanlışlıkla kavrayarak kaldırdı ve hızlı bir şekilde otomobil kasasına çarparak ölümüne neden oldu.

Elbette söz konusu olay, otomobil üretim robotunun bilinçli yaptığı bir hareket değil, sadece ona söylenen hareketleri yapan üretim robotunun önüne geçen işçinin dikkatsizliğinden kaynaklanan üzücü bir kaza. Üstelik, söz konusu robotların henüz yapay zekası da bulunmuyor. Dolayısıyla bu kazayı “robotlar insanları öldürüyor”, şekilde vurgulamak doğru olmayacaktır, aksine üretim robotunda yapay zeka bulunması halinde, robotun bir metal parçasını değil, bir insanı yanlışlıkla kavradığını fark ederek kazanın önüne geçmesi mümkün olacaktı.


Yine de, ünlü bilim insanı Stephen Hawking, yapay zeka çalışmalarının dikkatle kontrol edilmemesi halinde, insanları yok edecek çok tehlikeli robotların üretilmesinin ve zaman içinde tüm insanlığın, son derece gelişmiş zekaya sahip ve insanların başa çıkamayacağı güce erişmiş robotlar tarafından yok edilmesinin kaçınılmaz olacağı konusunda ısrarcı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS