Tesla araç üretimi konusunda rakip tanımıyor

Tesla araç üretimi konusunda rakip tanımıyor

Tesla araç üretimi konusunda rakip tanımıyor

Şirket, dönem boyunca 365.923 elektrikli araç üretti. Bu, Tesla’nın 2021’in üçüncü çeyreğinde 237.823 otomobil ürettiği için yıllık üretimde yaklaşık %54’lük bir artışa işaret ediyor. Otomobil üreticisinin 258.580 araç ürettiği 2022’nin ikinci çeyreğine göre üretim de %41,5 arttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tesla, 3. çeyrekte teslim edebildiği yaklaşık 20.000 araç daha üretti. Tesla yaptığı açıklamada, “Üretim hacimlerimiz artmaya devam ettikçe, bu yoğun lojistik haftalarda araç taşıma kapasitesini ve makul bir maliyetle güvence altına almak giderek daha zor hale geliyor.” dedi.

CEO Elon Musk geçen yıl Tesla’nın her çeyreğin sonunda teslimatlarda önemli bir artış gördüğünü belirtti. Bunun nedeni, kısa süre önce 1 milyonuncu arabasını inşa eden Şanghay Gigafactory’nin, her çeyreğin ilk yarısında Avrupa ve diğer ülkelere yönelik elektrikli otomobiller üretmesi, yani Musk’ın sözleriyle “sonra Çin’in uzak bölgeleri için otomobiller, ardından Çin’in yakın bölgeleri için otomobiller” üretmesidir.

Tesla’nın ürettiği ve teslim ettiği otomobil sayısı 2022’nin ikinci çeyreğinde önemli ölçüde düştü. Çin’deki COVID-19 salgını nedeniyle Mart ayında Şanghay fabrikasındaki çalışmayı askıya almak zorunda kaldı.

Berlin ve Teksas’ta kısa süre önce açılan Gigafactory’ler şirketin üretim rakamlarını önemli ölçüde iyileştirmesine yardımcı olurken, tesiste üretim yeniden başladı. Şirket 19 Ekim’de üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladığında, üretim ve teslimatlardaki artışın Tesla’nın kârlılığı için ne anlama geldiği hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.