Tesla araçlarına Supercharge ücreti

Tesla araçlarına Supercharge ücreti

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otomobilin pillerinin yavaş dolmasından şikayet edenler için yüksek kapasiteli Supercharge istasyonlarını devreye aldı.

Elektrikli otomobil konusunda baş gösteren yeni problem, şarj problemi. ABD’de elektrikli otomobillerin sayısı fazla yoğun değilken, bir otomobil bir şarj istasyonu önüne park edip dilediği kadar bekleyebiliyordu. Ancak Tesla’nın üretim kapasitesini arttırması ve fiyatların da düşmesiyle beraber, elektrikli sayısı hızla artmaya başlayınca, şehirdeki, otoparklardaki, iş merkezleri garajlarındaki şarj noktaları yetersiz gelmeye başladı. Bunun üzerine Tesla, çok daha Supercharge (hızlı şarj) kapasitesine sahip yeni bir şarj istasyonu geliştirdi.

Supercharger isimli bu şarj istasyonları, klasik şarj istasyonlarına göre çok daha hızlı şarj imkanına sahip. Ancak, otomobil sahiplerinin, otomobil şarj olduktan sonra araçlarını hızla çekmesi gerekiyor. Normal şarj istasyonlarında şarj uzun sürdüğü için bir otomobili uzun saatler boyunca şarja bırakmak mümkün olsa da, Supercharger istasyonlarında birkaç dakikada şarj olan bir otomobili, şarj bittikten sonra 5 dakika içinde istasyondan çıkarmak gerekiyor. Aksi halde, Tesla aracın istasyona fazladan bağlı kaldığı her dakika için 0,4 dolar ücret alacak.

Bu yeni önlem, daha fazla otomobilin şarj imkanı bulabilmesi için bir önlem olarak düşünülse de, yeni inşaa ettiği Gigafactory sayesinde; önümüzdeki yıllarda milyonlarca yeni elektrikli otomobil üretecek olan Tesla’nın şarj konusunda başının ağrıyacağını gösteriyor. Ayrıca, tüm dünya ülkeleri de bu sorundan ders çıkartarak elektrikli otomobiller yaygınlaşırken bir yandan da şarj istasyonlarına yatırım yapmak zorunda olduklarını fark etmiş bulunuyorlar. Avrupa ülkeleri şimdiden, Avrupa içindeki otoyol güzergahlarına binlerce hızlı şarj istasyonu yerleştirmek için yatırım planı yapmış bulunuyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS