Tesla yandı

Tesla yandı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, büyük bir şok yaşıyor. Firmanın en yeni modeli, Model S’in Norveç’te satılan bir aracı, kısa devre yaparak alev aldı.

Elektrikli otomobillerin içinde yanıcı yakıt bulunmuyor olması onların da yanmayacağı anlamına gelmiyor. Çok yüksek miktarda elektrik enerjisini araç içinde depolayan otomobiller, sorunlu pillerin aşırı ısınması veya kısa devre nedeniyle alev alma tehlikesi barındırıyor. Üstelik daha kötüsü, pillerin patlama riski. Çin’de üretilen cep telefonu pillerinin veya hoverboard’ların fazla ısındığında nasıl patladığını gösteren videolar, binlerce kat daha fazla enerjiyle yüklü olan otomobil pillerinin patlaması endişesini daha da büyütüyor.


Norveç’te yanan otomobil ise şimdilik sadece kısa devreden kaynaklanan kıvılcımlar nedeniyle alev aldı. Şarj istasyonunda kendi kendine şarj olan aracının yanmaya başladığını gören sahibi alevlere müdahale etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Tesla’nın sözcüsü Even Sandvold Roland’ın yaptığı açıklamaya göre, yangın hakkında yapılan soruşturma sonrasında sorunun Model S’te yer alan elektrik dağıtım kutusundan kaynaklandığı anlaşıldı.


screen%20shot%202016-03-21%20at%201.27.46%20pm[1]


BB10 OS’den vazgeçmiyor


Firma, bu sorundan yola çıkarak elektrik dağıtım kutusunda meydana gelebilecek olası kısa devreleri tespit ederek güvenlik önlemi alacak bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştıklarını da bildirdi. Sorunun tüm araçlarda yaşanmadığını sadece olaya konu olan otomobilde yaşanan bir durum olduğu da vurgulanırken, aracın sahibine yeni bir Model S gönderildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS