Tesla, Model 3’ü yeniden tasarlayacak

Tesla, Model 3’ü yeniden tasarlayacak

Tesla, Model 3’ü yeniden tasarlayacak

Tesla’nın hedefi, sedanı üretmek için gereken karmaşıklığı ve bileşen sayısını azaltmak . Yeniden tasarım, otomobilin dış ve iç performansındaki değişiklikleri içerebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Projenin ayrıca Tesla 2021 Model S’nin yenilenmesini temel alacağı söyleniyor. Ancak, yeniden tasarlanan Model 3’ün daha pahalı kardeşinde bulunan tartışmalı direksiyon boyunduruğuna sahip olup olmayacağı bilinmiyor.

Reuters, şirketin Shanghai Gigafactory’sinin 2023’ün üçüncü çeyreğinde yeni Model 3’ü üretmeye başlayacağını bildirdi. Şirketin Fremont fabrikası da yeniden tasarlanan sedanı üretecek.

Tesla’nın yeni Model 3’te ne kadar tasarruf etmeyi beklediği veya şirketin maliyet tasarruflarını tüketicilere yansıtıp yansıtmadığı belli değil. Şirket şu anda ürettiği her araba için yaklaşık 9.500 dolar kar ediyor. Reuters, yenilemenin otomobil üreticisinin yeni nesil 4680 pil hücrelerini içerip içermeyeceğinden de bahsetmiyor. 2020’de Elon Musk, yeni pil tasarımının Tesla’nın üç yıl içinde 25.000 dolarlık bir elektrikli araba üretmesini sağlayacağını söyledi.

2023 zaman çizelgesi doğru olsa bile tarihin her an değişebileceği bir gerçek. Son zamanlara baktığımızda, Tesla’nın teslimat tarihlerine pek bağlı kalmadığını artık herkes biliyor.

Örneğin, Cybertruck’ı ilk duyurduğunda Elon Musk seri üretimin 2021’de başlayacağını söylemişti. Bu tarih önce 2022’ye, ardından 2023’e kaydı.