Tesla sürücüsü otomobili oto pilota bırakıp uyumuş

Tesla sürücüsü otomobili oto pilota bırakıp uyumuş

Tesla sürücüsü otomobili oto pilota bırakıp uyumuş

Bugünleri de mi görecektik dediğimiz günler gelmiş olabilir mi? Artık insanlar otoyolda, 100+ km/saat hızlarla hareket eden otomobilerinin direksiyonunda uyudukları için ceza alıyorlar.

Kanada polisi, otoyolda 100 km/saat’ten hızlı hareket eden bir aracın sürücüsünü uyurken tespit etti ve otonom sürüş teknolojisine sahip bir araç kullanan Tesla sürücüsü uyuduğu için ceza aldı. Bu tür cezalara artık alışmamış gerekiyor. Ancak asıl korkutucu olan şu ki, henüz “otonom” olmaya tam anlamıyla hazır olmayan bu araçların neden olabileceği kazalarda büyük can kayıpları yaşanma ihtimali.

Kanada polisine göre, direksiyon başında uyuyan sürücü 20 yaşında ve ehliyetine 24 saatliğine el konuldu. Ancak bu cezanın sürücüyü ileride aynı şeyi tekrarlamaktan alıkoymayacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda, Tesla büyük bir özgüvenle otonom teknolojilerini oto-pilot olarak lanse ediyordu. Ancak bu yanlgıya kapılarak aracını sürerken gözünü yoldan ayıran, film seyreden pek çok insan hayatını kaybetti. Kazalar gösterdi ki, otomobillerin çevreyi tanımasını ve ileriyi görmesini sağlayan LIDAR donanımları bazı şartlarda önündeki kocaman bir aracı bile algılayamayabiliyor.

Özellikle yerden 1 metre kadar yüksekte duran ama altı boş olan platformları veya kamyon kasası gibi nesneleri algılamakta zorluk yaşandığı ortaya çıkmıştı. Bu “bug”ın düzeltilmesi için yazılım güncellemeleri yapıldı ama hatanın tespit edilmesi için birkaç insanın kaza yapması ve hayatını kaybetmesi gerekti.

Henüz yeterli test ve olası durumlara karşı simülasyon denemeleri yapılmamış olan otonom sürüş teknolojileri, Tesla gibi otombillerde “sürüş asistanı” olarak yer alıyor. Yani sürücüyü olası zor durumlar için uyarması, olası kazalardan kaçınması, direksiyon başında dikkatsiz davranan sürücünün hatalarını tölare edebilmek…

Fakat özellikle Tesla sahiplerinin, uzun otoban yolculuklarında, aracı “oto-pilot” kontrolüne bırakıp film seyretmek, uyumak, internette dolanmak, telefonda oyun oynamak gibi aktiviteleri tercih ettikleri biliniyor.