Son Dakika

Tesla’dan vazgeçtiler

A A

16.05.2016 - 10:00

Geçen yıl otomobil filosuna iki Tesla Model S katan Los Angeles Polis Departmanı (LAPD), bir yıllık test sürecinin sonunda, elektrikli otomobiller hakkında kararını verdi.

Tesla’dan vazgeçtiler

LAPD yöneticilerine göre, polis kurumu henüz elektrikli otomobillere hazır değil. Daha doğrusu, elektrikli otomobiller henüz polis kurumuna hazır değil. Araçların hem çok pahalı olması hem de elektrik şarj istasyonlarının yeterince yaygın olmaması ayrıca şarj sürelerinin de uzunluğu nedeniyle polisler acil durumlarda elektrikli araçları kullanmaktan çekiniyorlar.

LAPD, bir Model S’i filosuna katmak için 100 bin dolar ödemek zorunda. Öte yandan departmanda standart olarak kullanılan Ford Exploerer’ların fiyatı 30 bin dolar. Ayrıca kamu yöneticileri elektrikli otomobillerin polise en çok ihtiyacın olduğu zamanlarda çalışmayacağından endişe ediyor. Örneğin, doğal felaketler sırasında tüm şehirde elektrikler kesilmişken, polis otomobillerinin kullanılmaz hale geleceğinden eminler.

Test sonucunda açıklanan rapora göre, Tesla’nın yeni çıkaracağı 35 bin dolarlık modellerin LAPD için daha uygun olacağı ancak bu modellerin filoya sınırlı sayıda katılacağı vurgulanıyor. Deprem, sel, yangın, terörist saldırısı gibi durumlarda şehirde elektriklerin uzun süre kesilmesi tehlikesine karşı polis departmanının filosunda ağırlıklı olarak benzinli araçlar tutulacağı anlaşılıyor.