teknoloji

Tesla'nın efendisi Elon Musk’ın çılgın planları

  1. Teknoloji

Tesla'nın efendisi Elon Musk’ın çılgın planları

Elon Musk’ın çılgın planları neler? Teknoloji dünyasında son dönemde adından en çok söz ettiren ismi Elon Musk kim? Üzerinde çalıştığı ve dünyayı değiştirecek nitelikteki projeleri arasında neler var. Hepsini sizler için bir araya getirdik.Kim bu adam?

Teknoloji dünyasında son yıllarda adını en sık duyduğumuz isimlerden biri hiç kuşkusuz ki Elon Musk. Kendisini daha çok Tesla ve Space X gibi projelerle tanıdığımız Elon Musk, aynı anda birçok farklı alanda projeler yürütüyor. Elon Musk'ın çılgın planları uzay araştırmalarından yeraltı çalışmalarına, elektrikli otomobillerden süper hızlı trenlere kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Peki Elon Musk aslında kim?

Doktorayı 2 günde bırakmış

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın üç çocuğundan biri olan Elon Musk, 1971 yılında dünyaya geldi. Bilgisayarlara ve teknolojiye çocuk yaşta ilgi gösteren Elon Musk, 12 yaşında kendi programladığı bir oyunu bir bilgisayar dergisine satarak ilk parasını kazandı. Pennsylvania Üniversitesi'nden fizik, Wharton School of Business'ten de ekonomi lisans derecelerine sahip olan Musk, 24 yaşındayken Stanford Ünivetsitesi'nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başlamış fakat iki gün sonra bundan vazgeçip girişimciliğe atıldı.

28 bin dolarla başladı

Elon Musk'ın ilk şirketi kardeşiyle birlikte kurduğu Zip2 adlı bir şirket. Babasının 28 bin dolarlık yardımıyla kurulan şirket gazeteler için İnternet tabanlı şehir rehberleri sağlıyordu. 1999 yılında Compaq'ın şirketi satın almasıyla Musk 22 milyon dolar kazandı.

Elon Musk'ın asıl büyük başarısı ise X.com ile oldu. Online finans hizmetleri ve e-posta ile ödeme alanında uzmanlaşan şirket kuruluşundan bir sene sonra Confinity adlı bir şirketle birleşti. Confinity'nin PayPal adında bir para transfer hizmeti bulunuyordu. Birleşmeden sonra PayPal alanına yoğunlaşan şirket adını da PayPal olarak değiştirdi. 2002 yılında eBay 1,5 milyar dolara PayPal'i satın aldı. Elon Musk bu satıştan kişisel servetine 165 milyon dolar daha ekledi.

Tony Stark mısın mübarek!

Elon Musk bundan sonra mühendislik alanına yöneldi ve bugün adından çok söz ettiren Space X ve Tesla gibi şirketleri kurdu. 45 yaşındaki Elon Musk bugün 13 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin isimlerinden biri. Ancak Musk sadece servetiyle değil ortaya koyduğu etkileyici ve iddialı projelerle adından söz ettiriyor. Birçok kişi tarafından Marvel evreninden Tony Stark'a benzetilen Elon Musk'ın çılgın planları neler, neler üzerinde çalışıyor şimdi bunlara bir göz atalım.

Tesla

Elektrikli otomobil denilince artık ilk akla gelen marka Tesla. 2003 yılında kurulan Tesla şimdiye kadar üç farklı model piyasaya sürdü. Roadster, Model S ve Model X'e bu yıl sonunda dördüncü olarak Model 3 de eklenecek. Tesla sadece elektrikli otomobil teknolojisinde öncü değil aynı zamanda sürücüsüz gidebilen otomobiller alanında da öncü çalışmalar yapıyor. Autopilot adlı kendi sürüş teknolojisini geliştiren Tesla bunu seri üretim araçlarına entegre etmek için de çalışıyor. Elon Musk'ın çılgın planları arasında otomobillerin ayrı bir yeri olduğu kesin.

Solar City


Solar City, 2006 ayında Elon Musk'ın kuzenleri Lyndon ve Peter Rive ile birlikte kuruldu. Musk şirket için konsepti ve gerekli parayı sağladı. Şirket şu an ABD'nin en büyük ikinci güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı konumunda. Musk, 2012 yılında SolarCity'i Tesla bünyesine aldı. Şu an kendi kendini güneş enerjisiyle şarj edebilen elektrikli otomobiller üzerinde çalışılıyor. Bunun yanı sıra 2014 yılında Musk, dünyanın en büyük güneş panel üretim tesisinin inşasına başladı. Evlerin tüm çatısını güneş panelleri ile kaplayıp tüm gerekli enerjiyi sağlama üzerine de çalışmalar sürüyor.

Space X

Elon Musk'ın bugün şu anki ününe kavuşmasının en büyük nedenlerinden biri de Space X'tir. Elon Musk'ın çılgın planları arasında özel bir yere sahip olan SpaceX özel bir uzay yolculuğu şirketi olarak tanımlanabilir. Şirketin üzerinde yoğunlaştığı konu fırlatıldığı yere geri dönebilen ve iniş yapabilen, yeniden kullanılabilir roketler üretmek. Bunun da başarılı denemeleri yakın geçmişte yapıldı.

Ancak Elon Musk'ın Space X ile ilgili hedefleri çok daha büyük. Musk 2016 yılında yaptığı bir açıklamada insanoğlunun Mars'ta koloni kurmasını hedeflediğini belirtti. Uzay uçuşunun maliyetini 10'da 1'e indirmek isteyen Musk, 20 yıl içinde insanların Mars'a ayak basacağını öngörüyor. Hatta Musk, 2040 yılında Space X'in Mars'ta 80 bin kişilik bir koloni kurabileceğine inandığını da söylüyor.

The Boring Company

Dünyanın en zengin insanlarından biri de olsanız trafikten tam olarak kaçamıyorsunuz. 17 Aralık 2016'da trafikte kalan Musk "Bir tünel açma makinesi yapıp delmeye başlayacağım." şeklinde bir tweet attı. Başta çok ciddiye alınmasa da Musk yaklaşık bir ay sonra tünel açma çalışmalarının birkaç ay sonra başlayacağını duyurdu. Space X'in merkezinde başlayacak çalışmalar ile yer altına tüneller açılıp trafiğe çözüm bulunmaya çalışılacak.

OpenAI

Elon Musk gibi birisinin yapay zekaya el atmaması pek mümkün değildi elbette. 2015'te kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir şirket olan OpenAI, güvenli ve insanlara faydalı yapay zeka geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Elon Musk, yapay zekayla ilgili bazı endişelerini paylaşmasıyla biliniyor. Musk, yapay zekanın günün birinde bize tehdit olabilecek bir seviyeye gelebileceğini dile getiriyor. İşte bu yüzden kendisi OpenAI ile konuya el atmış durumda. OpenAI'ın amaçları arasında süper gelişmiş yapay zekalarla kâr elde etmek için her şeyi yapabilecek şirketlere ve vatandaşlarına baskı kurabilecek hükümetlere karşı önlem almak da yer alıyor. Bunun dışında Musk, insan beyni ile bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak bir arayüz üzerinde de çalışıyor. Bununla ilgili ilk sonuçların yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

Hyperloop

10 / 10
Tesla'nın efendisi Elon Musk’ın çılgın planları
Ulaşım konusuna biraz takıntılı olan Elon Musk'ın çılgın projeleri arasında Hyperloop adı verilen bir tren de var. 2013'ta tasarım özellikleri tanıtılan Hyperloop aslında bir trenden çok insan taşıyabilen bir mermiyi andırıyor. Mıknatıslar üzerinde havada duracak olan vagonlar, havası alınmış tünellerde yaklaşık 1000 km/saat hızla gidecek. Hyperloop'un özeti bu. Musk bu planı Los Angeles ile San Fransisco arasında yapılacak hızlı tren projesine alternatif olarak sunmuştu. Musk şu an Hyperloop'la aktif olarak ilgilenmese de tasarım çalışmalarının devam ettiği biliniyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS