The Boring Company tünelinden ilk fotoğraflar

The Boring Company tünelinden ilk fotoğraflar

The Boring Company ismindeki şirketi tarafından kazılan tünellerde araçlar, yüksek hızlarda seyahat edebilecek. Elon Musk, trafiği rahatlatmak için kazdığı özel tünellerinden ilk fotoğrafı paylaştı.

Paypal ile yeni nesil ödeme sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlayan, Tesla ile tamamen elektrikli ve kendi kendine giden araçları üreten, SpaceX ile tekrar kullanılabilir roketleri üreten ve Mars’ta koloni kurma planları yapan Elon Musk’ın bir diğer şirketi ise The Boring Company. Bu şirketin temel hedefi araçları belirli noktalardaki platformlara park eden araçların yer altındaki özel tünellere alınması ve saatte 200 km’ye varan hızlarla seyahat etmesi.


Bu amaçla geçtiğimiz aylarda bir tanıtım videosu yayınlayan şirketin bunu nasıl başaracağı, nasıl izinler alacağı merak konusuydu. Ancak, görünen o ki şirket yasal sorunların hepsinin üstesinden gelmiş durumda.


The-Boring-Company-ilk-tunelinde-onemli-bir-ilerleme-kaydetti94779_0 (1)


Elon Musk’ın Twitter ve Instagram hesaplarından yayınlandığı bir görsel ile birlikte The Boring Company’nin kazdığı tünelden ilk fotoğraf gelmiş oldu. SpaceX ofisinin bulunduğu Hawthome’da başlayan kazılar için şu ana kadar 150 metrelik bir tünel kazılmış durumda. Belediyeden gerekli izinleirn alınarak yapılan kazıların sonucunda Los Angeles’ta trafiğin azaltılması hedefleniyor.


The-Boring-Company-Tunnels-889x422


Los Angeles Habalimanı’ndan 101 numaralı otoyola kadar olan kısmı ilk olarak yapılan olan tünelin 1 yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. 3-4 aylık bir süre sonunda ise 3.2 kilometrelik tünelin hazırlanması ve testlere başlanması gündemde.


Normalde çok uzun ve zorlu süreçler gerektiren tünel kazma işlemlerini özel bir şirketin hızlıca yapmaya başlaması oldukça ilginç bir durum. Henüz çalışan bir örneğinin olmamasına rağmen belediye tarafından Elon Musk’a izin verilmesi de devletin girişimcisine ne kadar çok güvendiğinin bir göstergesi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS