Tidal Master Android’e geliyor

Tidal Master Android’e geliyor

Tidal’ın yüksek kalitede çevrimiçi yayın yapan Master özelliği Windows ve macOS’ten sonra Android’e geliyor. Tidal Master sayesinde müzikleri tam anlamıyla kayıpsız olarak dinleyebiliyorsunuz.

Müzik sektörünü Spotify daha sonra da Apple Music‘in ele geçirmesi ile Hi-Fi tutkunlarının kafası karışmıştı. Müziği kayıpsız bir şekilde dinleyen Hi-Fi tutkunları, bu tip çevrimiçi müzik servislerinin geniş arşivinden faydanlanmak ve uygun fiyatla müzik dinlemek için kaliteden zor da olsa ödün vermişlerdi. Bu sıralarda müziğin kalitesini sıkıştıran Spotify ve Apple Music’e rakip olarak Tidal ortaya çıkmıştı.

Jay-Z’nin sahibi olduğu Tidal, FLAC kalitesinde yayın yapması ile Hi-Fi tutkunlarının dikkatini çekmişti. Kaliteli kulaklık ve ses sistemlerinde farkını ortaya koyan Tidal, geçtiğimiz yıllarda Master kalitesinde müzik sunmaya başlamıştı.

Ancak stüdyo kalitesinde müzik sunan MQA özelliği Windows ve macOS’te çalışıyordu. Tidal şimdi de bu özelliği Android telefonlara getirmeye hazırlanıyor.

Android’deki uygulamasını güncelleyen Tidal, MQA dekoderini uygulamaya ekledi. 3.5mm ve USB-C çıkışlı telefonlarda çalışan Master özelliğinden tam anlamıyla faydalanmak için amfi kullanmak şart değil. Piyasadaki çoğu üst düzey Android telefonda 32-Bit DAC yer alıyor.

Galaxy S9, LG V30 ve Razer Phone gibi telefonlar DAC’ları ile oldukça sağlam bir müzik deneyimi sunuyor. iOS cephesinde ise hala kaliteli müzikten eser yok. Bunun için Hi-Fi düşkünleri, şahsen kendim de dahil olmak üzere iPhone’da; Lightning – USB Kamera Adaptörü+AMP kurulumu kullanıyor.

Tidal’ın henüz Master kalitesini iOS’e sunma gibi bir planı olmadığını belirtelim. Bakalım Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinde 32-Bit müzik için kaliteli bir DAC kullanılacak mı?

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS