TikTok iki katmanlı bir denetleme sistemi kullandı

TikTok iki katmanlı bir denetleme sistemi kullandı

TikTok iki katmanlı bir denetleme sistemi kullandı

TikTok geçen yıl en popüler kullanıcılarına tercihli muamele sağlayan iki katmanlı bir denetleme sistemi kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çoğu influencer ve ünlü olan bu kullanıcıları denetlemeye gelince, TikTok’un, şirketin bu hesaplara farklı davrandığını gören ayrı bir denetleme kuyruğu aracılığıyla onları filtrelediği bildiriliyor.

Forbes’a göre, TikTok’un Trust and Safety toplantısı sırasında sahip bir çalışanın söylediğine göre “Bu kullanıcılara diğer hesaplar gibi davranmak istemiyoruz. Onlara karşı biraz daha hoşgörülü olduğumuz söylenebilir.” dedi. Fakat elbette şirket, web sitesinde Topluluk Kurallarının “TikTok’taki herkes ve her şey” için geçerli olduğunu belirtiyor.

TikTok, Engadget’ın yorum talebine henüz yanıt vermiş değil. Şirketin bir sözcüsü Forbes’a “5 milyondan fazla takipçisi olan hesapları denetleme konusunda daha yumuşak değil” dedi ve takipçi sayılarına dayalı denetleme biçimleri olmadığını ekledi.

Rapor doğruysa TikTok, en etkili ve güçlü kullanıcılarına farklı davranan ilk şirket olmayacak. 2021’de The Wall Street Journal, Meta’nın XCheck sisteminin milyonlarca yüksek profilli Facebook ve Instagram kullanıcısının kurallarının dışına çıkmasına nasıl izin verdiğini detaylandırdı.
Raporda açıklanan bir olayda sistem, Facebook moderatörlerinin Brezilyalı futbol yıldızı Neymar’ın kendisini cinsel saldırı ile suçlayan bir kadının paylaştığı çıplak fotoğraflarını kaldırmasını “engelledi”. Gönderi, Meta harekete geçmeden önce 60 milyondan fazla kez görüntülendi. Ayrıca şirket, Topluluk Kurallarını ihlal ederek rıza dışı çıplaklığı paylaşmasına rağmen Nyemar’ın hesabını yasaklamadı.