TikTok, yanlış bilgilendirmeye karşı adımlar atıyor

TikTok, yanlış bilgilendirmeye karşı adımlar atıyor

TikTok, yanlış bilgilendirmeye karşı adımlar atıyor

Şirket, kullanıcılarının kaynakları ve doğru bilgi sunumu için Seçim Merkezi’ni kullanacak. TikTok, siyasi partilerden ve resmi hükümet hesaplarından gelen tüm videolarda Seçim Merkezi’ne bir bağlantı verecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şirket ayrıca yanlış iddiaları çürütmek ve bir video doğrulanmamış bilgiler içerdiğinde kullanıcıları uyarmak için üçüncü taraf teyitçilerle çalışmaya devam edecek. Doğrulama yapanlar tarafından çürütülen iddialara sahip videolar da izleyicileri Seçim Merkezi’ne yönlendirecek.

Bunların çoğu, şirketin 2020 başkanlık seçimleri öncesinde attığı adımlara benzer olsa da, şirketin ABD güvenlik başkanı Eric Han, şirketin 2020’den öğrendikleri üzerine daha kapsamlı bir sistem inşa ettiğini söylüyor. Örneğin, TikTok, içerik oluşturuculara erişimini artırıyor. Şirketin siyasi reklam yasağını anlamalarını sağlamaya yönelik çabalar, markalı içerikler için de geçerli. Sorun TikTok için zorlu bir konu oldu. Geçen yıl Mozilla tarafından hazırlanan bir raporda, siyasi adaylar ve kuruluşlarla finansal bağları olan birçok içerik oluşturucunun uygulamada tespit edilmekten kolayca kurtulabildiği tespit edildi. Muhabirlerle yaptığı brifingde Han, açıklanmayan markalı içeriğin şirket için bir “zorluk” olduğunu kabul etti.

Şirketin, içerik oluşturucular ve ajanslar için eğitici videolar oluşturduğunu söyledi. Başka platformlar da doğru bilgilendirme konusunda elinden geleni yapıyor. Twitter geçen hafta yurttaşlık bütünlüğü politikasını yeniden etkinleştirdiğini ve yeniden tasarlanmış gerçek kontrol etiketlerini kullanıma sunduğunu duyurdu. Meta ayrıca geçtiğimiz günlerde, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde attığı adımların birçoğunu tekrarlayacağını söyleyerek, ara sınavlar sırasında yanlış bilgilendirmeye karşı stratejisinin ön izlemesini yaptı.