TP-Link RE450 inceleme

TP-Link RE450 inceleme

TP-Link’in yeni nesil menzil genişletici ürünü olan TP-Link RE450 , fütüristtik tasarımı ve en güncel kablosuz teknolojisi olan 802.11ac standardını desteklemesi ile, meraklı gözleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Ev veya ofisinize bir kablosuz ağ kurdunuz. Fakat mimariden dolayı veya duvarın kalınlıklarından dolayı istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Hatta bazı noktalarda kablosuz ağ sinyalinin olmadığını fark ettiniz. Bu tür durumlarda, mutlaka kablosuz ağınızı genişleten bir ürüne ihtiyaç duyulur. Örneğin bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz TP-Link RE450 gibi.

Tasarım

TP-Link RE450, yeni nesil 802.11ac standardını destekleyen çift kanallı bir kablosuz ağ genişletici ürünü. İlk olarak sıra dışı ve fütüristtik tasarımı ile ilgi çeken bu ürün yuvarlak hatları ve detayları ile beğenimizi kazandı. Ön tarafta frekans bantlarını ve ürünün çalışıp çalışmadığını gösteren  üç adet bilgi LED’in yanı sıra ağ bağlantısını kolaylaştıran WPS düğmesi bulunuyor. Üst kenarlarda ise, hareket edebilen üç adet harici anten konumlandırılmış durumda. Sol kenarda Gigabit Ethernet bağlantısı ve sağ kenarında da LED ve güç düğmesi yer alıyor.

TP-Link RE450

TP-Link RE450 ile beraber bir güç adaptörü verilmiyor. Arka kısmında bulunan bağlantı ile bu ürünü direkt prize takabiliyorsunuz. Bu esasında ortam şartlarına göre iyi bir avantaj yaratabilir. Sonuçta TP-Link RE450 ile kablo salatası ile uğraşmıyorsunuz. Bunun karşılığında boyutunun büyük olması da sorunlara neden olabilir. Örneğin bu ürünü mutlaka duvardaki prize takmanız gerek. TP-Link RE450’yi çoklu priz girişli uzatma kablosuna taktığınızda, boyutundan dolayı diğer priz girişlerini engelleyecektir.

Çift kanal desteği

TP-Link RE450’nin kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Ürünü prize taktıktan sonra, haberleşmesini istediğiniz modemin ve ürünün üzerindeki WPS düğmelerine aynı anda basmanız yeterli. Saniyeler içinde bağlantı kurulacak ve modem’in kablosuz şifresi ile istediğiniz yerden giriş yapabileceksiniz. Modem üzerinde bir WPS düğmesi olmadığı durumda, TP-Link RE450’nin Web ara yüzünden kurulumu başlatmanız gerekiyor. WEB arayüzündeki kurulum daha çok ağ ürünleri ile haşır neşir olan kişilere yönelik olduğunu hatırlamakta fayda var.

TP-Link RE450

TP-Link RE450, Dual band yani çift bant çalışmaya elverişli. Bunun anlamı hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekans bandında aynı anda toplamda 1750 Mbit/sn  hızında veri iletimi yapabilmesi.  802.11ac standardı sayesinde 5 GHz frekans bandında  1300Mbit/sn,  2.4 GHz frekans bandında da  450Mbit/sn’lik teorik hızlara ulaşıyor. Bunlar önemli avantajlar. Fakat bu üründe Cross-Repating modunun da olmasını çok isterdik. Cross-Repating modunun avantajı, veri iletimini iki frekansta paylaşılabilmesi.

TP-Link RE450’nin üzerinde Gigabit Ethernet bağlantısının olması iyi düşünülmüş bir özellik. Bu sayede akıllı televizyonunuzu veya uydu alıcınızı Ethernet kablosu yardımı ile ağınıza dahil edebiliyorsunuz. Ethernet’te Bridge özelliği ne yazık ki desteklenmiyor.

TP-Link RE450

TP-Link RE450 ile güçlenen kablosuz ağ, elbette çeşitli şifreleme standartlarını destekliyor. WEP ve WPA şifrelemenin yanı sıra daha güvenli olan WPA2 şifreleme standardını ayarlayabiliyorsunuz.

Performans

TP-Link RE450’in üzerindeki LED takımı aynı zamanda Kablosuz Ağ hakkında bilgi veriyor. 2.4 ve 5 Ghz etkin olduğunda Led’ler yanmaya başlıyor. Bununla birlikte WPS düğmesinin etrafındaki LED’ler sinyal kalitesi hakkında da bilgiler veriyor. Örneğin bu LED takımı kırmızı yandığında, bağlantının olmadığı cihazın modemle olan mesafenin fazla olduğu anlamına geliyor. Başarılı bir bağlantı kurulduğunda bu LED takımı mavi yanıyor.   Elbette bu LED takımını iptal etmek de mümkün. TP-Link ışıklardan rahatsız olan kişiler için, Led takımını kapatan bir düğme koymayı unutmadı.

TP-Link RE450

TP-Link RE450’in performansına gelince ciddi anlamda çok şaşırdığımız söylemeliyiz. Bu ürün, sinyal mesafesini oldukça fazla yükseltiyor. Yaptığımız denemelerde, modemin ulaşamadığı yerlerde TP-Link RE450’in rahatlıkla ulaşabildiğini gördük. Üst katlardan tutun bahçeye kadar, TP-Link RE450 neredeyse engel tanımıyor. Sinyal kalitesinde de durum çok farklı değil. Yüksek çözünürlüklü videoları kablosuz ağ üzerinden rahatlıkla seyredebildiğimizi söylemeliyiz. Bizim tavsiyemiz, bu tarz içerikleri rahatlıkla izleyebilmek için 5 GHz frekans bandından faydalanmak.

Sonuç olarak, geniş bir alanda güçlü bir kablosuz ağ kurmak isteyen kullanıcılar, TP-Link RE450 ile doğru bir seçim yapacaklarını söylemeliyiz.  Sinyal mesafesini ve kalitesini ciddi anlamda arttıran bu ürün WPS modu sayesinde çok kolay kurulması da önemli bir avantaj.

Teknik Özellikler

WLAN standardı: 802.11 a/b/g/n/ac
Çift bant desteği: var
Veri aktarım hızı 5 GHz: 1300Mbit/s
Veri aktarım hızı 2.4 GHz: 450Mbit/s
Boyut: 163x76x67 mm
Ağırlık: 299 gr

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS