TSMC, müşterilerine ara malların zamlanacağını bildirdi

TSMC, müşterilerine ara malların zamlanacağını bildirdi

TSMC, müşterilerine ara malların zamlanacağını bildirdi

Piyasanın en önemli yarı iletken madde üreticilerinden biri olan TSMC, müşterilerine gönderdiği bir yazıyla bir süredir dolaşan “zam” dedikodularını doğrulamış oldu.

Aslında TSMC 2021 yılı içerisinde hayli önemli bir oranda zam yapmıştı. Ancak şirket, müşterilerine gönderdiği yazıyla hammadde maliyetlerinin arttığını, buna ilave olarak talep artışı kaynaklı olarak yeni yatırımların yapılmasının da kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, yakın bir zamanda ürünlerinde %5 ila %8 arasında bir zam yapılacağını belirtti.

Şirketin önceden böyle bir uyarıda bulunmasının amacı, müşterilerinin siparişlerini ayarlaması ve yeni tarife üzerinden hesaplamalarını yapabilmeleri. Tabi akıllı telefondan bilgisayara, otomobilden sunuculara pek çok alanda kullanılan bu çiplerde zam yapılması demek, nihai kullanıcının cebinden düne göre daha fazla para çıkması demek. Bununla birlikte teknoloji markalarının bu zammı ne oranda kullanıcılarına yansıtacakları ve dahası bunu ne zaman yapmaya başlayacakları ise bir hayli merak konusu.