Son Dakika

Tüm müdahalelere rağmen yoluna devam ediyor

A A

18.09.2020 - 09:34 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Özellikle de kameraları nedeniyle tercih edilen Huawei akıllı telefonlar zor duruma sokulmak isteniyor.

Tüm müdahalelere rağmen yoluna devam ediyor

Huawei akıllı telefonları hepimizin en gözdeleri arasında yer alıyor. Hem yenilikçi kamera teknolojisi hem de sürekli yenilenen donanımları sayesinde bu cihazlar çok fazla tercih edilmeye başlandı. Huawei cihazlarının lisans süresi, bugün ile birlikte artık tamamen bitiyor. Bu aynı zamanda hesapta şirketin bir daha parça tedarik edememesi anlamına geliyor.

Huawei; TSMC, Qualcomm, Samsung, Micron ve SK Hynix gibi şirketlerden bundan sonra herhangi bir parça alamayacak. Normal şartlarda Huawei şirketi Google yazılımlarından da yararlanamayacaktı. Ancak Android platformu biraz daha farklı.

Android’in açık kaynaklı bir işletim sistemi olması nedeniyle Huawei buradan istediği gibi yararlanabiliyor. Android kullanarak kendi uygulama mağazasını ve mobil servisleri seçebilen şirket böylece en azından bu işin küçük bir bölümü de olsa halledebiliyordu. Şimdi ise esas mesele daha çok donanımdan kaynaklanıyor.

Huawei firması; kendi bellek yongalarını Samsung ve SK Hynix gibi firmalardan tedarik edebiliyordu. İşlemci olarak TSMC tercih edilmişti. Bu şirketlerle çalışmanın tek yolu ise ABD lisansına sahip olmak.

Huawei tarafından bakıldığı zaman tüm bunların hesaplandığı ve ciddi önlemler alındığı gelen bilgiler arasında. Huawei gerek yongaseti gerekse de başka donanımlar için farklı alternatif arayışlarını tamamlamış durumda. Neticede Çin’de ciddi parça üretimi yapan birçok firma bulmak mümkün. Buna ek olarak Çin hükümetinin de Huawei’in zor durumda kalmasına kesinlikle izin vermeyeceğini de tahmin etmek mümkün.