Türkiye, Facebook'tan sansür talebinde dünya ikincisi

Türkiye, Facebook'tan sansür talebinde dünya ikincisi

Türkiye, Facebook'tan sansür talebinde dünya ikincisi

Facebook, hükümetlerin talepleri doğrultusunda geçen yıl binlerce sayfa ve fotoğrafa, "ahlaka aykırılık", "hükümeti eleştirmek" ve "dine hakaret" gibi gerekçelerle sansür uyguladı. Başı çeken üç ülke ise: Hindistan, Türkiye ve Pakistan.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN International'in ekonomi sayfası CNN Money'de yer alan habere göre, geçen yılın ilk 6 ayında Facebook Hindistan'dan 5 bin içeriğin erişimini engelledi. Bu engelleme, Facebook'un kurallarının ihlali ya da pornografik içerik paylaşılması nedeniyle gerçekleşmedi. Bu sansür, hükümetlerin talepleri doğrultusunda Facebook tarafından uygulandı. Aynı dönemde Hindistan'ı takip eden ülkeler ise Türkiye ve Pakistan oldu. 2014'ün ilk 6 ayında Türkiye, Facebook'tan 2 bin içeriğe erişimin engellenmesini talep etti. Pakistan da 1773 içeriğe erişimin engellenmesini istedi.

Söz konusu içeriklere ilgili ülkelerden erişilemiyor ancak bu sayfa ve içeriklere erişim engelinin bulunduğu ülkeler dışından ulaşmak mümkün. Bu engellemelerin kayıtlarını tutan Facebook, "Hükümetlerin Talepleri Raporu"nda bu verileri yayınlıyor.

Facebook'un raporunda ikinci sırada olan Türkiye'de, erişim engeli yönünde alınan mahkeme kararları da bulunuyor. Bunlar arasındaki "Hazreti Muhammed karikatürü bulunan bir sayfaya ilişkin bir erişim engeli kararı", "sansürün nasıl işlediğini en iyi anlatan örneklerden biri" olarak sunuluyor.

Facebook'tan bazı sayfa ve içeriklerin erişiminin engellenmesini isteyen ülkeler arasında Fransa, Almanya ve İngiltere de bulunuyor. Almanya'dan 34, Rusya'dan 29, Fransa'dan 22, Avusturya'dan 15, İsrail'den 15, İngiltere'den 9, Avustralya'dan 7, Suudi Arabistan'dan 7, Tayland'dan 5, İtalya'dan 3, Kuveyt'ten 1, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 1 içeriğin kaldırılması Facebook'tan talep edildi.

Haberde, Mark Zuckerberg'in Facebook'un hükümetler adına yaptığı bu sansüre ilişkin açıklamalarına yer verilerek, bu taleplerin uygulanmasında şirketin kanuna uyduğu ancak bu süreci ağırdan aldıkları şeklindeki açıklamaları aktarıldı. Türkiye'de nüfusun yarıya yakınının, 38 milyon kişinin Facebook kullanıcısı olduğu hatırlatılan haberde, "Türk hükümeti gerçekten 38 milyon kullanıcısı bulunana bir siteyi yasaklayabilir mi?" diye soruluyor. Soruya Facebook yetkililerince verilen yanıt ise şöyle: "Aslında evet. Twitter ve YouTube'a erişim engellendi. Bu gerçek bir tehdit."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Bedelli askerlik parası için parti veriyor

Cüneyt Özdemir 5N1K'da ''Kedicikleri'' konuk etti!

Adnan Oktar´ın kediciği Görkem Erdoğan