Son Dakika

Türkiye’nin ilk yerli solunum cihazı üretilmeye başlandı

A A

30.03.2020 - 09:33 | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve “Şu anda tüm dünya ülkeleri solunum cihazı eksikliğini gidermek için gelişmiş bir cihaz olan medikal ventilatör üretimlerinin peşine düştü.

Türkiye’nin ilk yerli solunum cihazı üretilmeye başlandı

Son dönemde Türkiye’de uygulanan Ar-Ge politikaları ve destekleri sayesinde ortaya çıkan teknoloji girişimi firması Biosys’in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretildi ve ülkemizde başarıyla kullanılıyor.” dedi.

Tespit edilen vaka sayısının en fazla olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleri. Ülkede bulunan pozitif vaka sayısı 104,256. İtalya ikinci sırada vaka sayısı ise 86,498. Can kaybının en fazla olduğu ülke ise İtalya. İtalya’yı İspanya takip ediyor. Sırasıyla bu rakamlar 9,134, 5,138 olarak gözüküyor.

Bildiğiniz kadarıyla dünya çapında otomobil üretimlerine ara veren otomobil firmaları, üretimlerine ara verdikleri fabrikalarda coronavirüsle mücadelede işe yarayacak şeyler üretmeye başladı. Vantilatörler, maskeler ve solunum cihazları bu firmalar tarafından üretilen bazı araçlar. ABD başkanı Donald Trump, General Motors’a solunum cihazı üretme konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Son olarak devletin gerekirse fabrikaya el koyabileceğini belirtiyor. Türkiye’de de bulunan otomobil fabrikalarında solunum cihazı üretilecek.

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ifade ettiği rakamlara göre toplam vaka sayısı 5698 oldu. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 92 olarak açıklandı. Bu rakamların aza indirilebilmesi için de bir takım önlemler alındı.