Twitch, Warner Music Group ile anlaşma imzaladı

Twitch, Warner Music Group ile anlaşma imzaladı

Twitch, Warner Music Group ile anlaşma imzaladı

Amazon’un sahip olduğu platform için bu bir ilk olacak. Twitch ve Warner Bros ortaklığı neticesinde platform bazı değişiklikler alacak. Warner Music’in Bella Poarch ve Saweetie gibi bazı sanatçıları için özel kanallar açılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca bağımsız kanallar da oluşturulacak. Ancak Twitch’te içerik oluşturucuysanız, bunlar anlaşmanın sizi çok ilgilendirmeyen kısımları diyebiliriz. Neticede bu bir lisans anlaşması değil; içerik oluşturucular, akışlarına WMG sanatçılarının müziklerini ekleyemeyecek.

Anlaşmanın bir parçası olarak Warner Music Group, hak sahiplerinin mağdur olmaması için Twitch’in yakın zamanda uygulamaya koyduğu yeni süreci kullanmayı kabul etti. Geçen hafta içerik oluşturuculara gönderilen bir e-postada şirket, yeni sistemin, kullanma yetkisine sahip olmadıkları müzikleri istemeden çalmış olabilecek kişilere karşı daha bağışlayıcı olduğunu belirtmişti.

Twitch gibi bir ortamda telif hakkı problemlerinin doğması çok olası. Binlerce kullanıcı farklı yayınlar yapıp problem olabileceğini bile fark etmeden yayınlarına müzik ekliyor. Uygulama genelde oyun severler tarafından kullanılıyor. Henüz canlı yayın akışlarında Twitch’i geçebilecek bir uygulama ortaya çıkmadı.

Buna istinaden Twitch’in kendi alanında lider olduğunu söylemek yanlış olmaz. Platform yaptığı anlaşmalarla gün geçtikçe güçleniyor. Anlaşma sebebiyle telif hakkı ihlal edilenlere ciddi yaptırımlar uygulanmayacak.