Twitter ciddi bir yasak listesini hayata geçiriyor

Twitter ciddi bir yasak listesini hayata geçiriyor

Saldırgan söylem kapsamını genişleten Twitter artık sadece din söylemi üzerinden değil, yaş, engel durumu ve hastalıklar hakkındaki söylemleri de silecek.

Böylece artık birini çok yaşlı veya çok genç olduğu için küçümsemek de saldırgan söylem kapsamına girecek. Diğer bir deyişle Twitter’da ergenler hakkında şakalar, iğneliyici espriler ve yorumlar yapmak hesabınızın silinmesine neden olabilir.


Twitter’ın yeni kararı, şirketin 2018’de 30 ülkedeki 8 bin katılımcıyla yaptığı anketin sonuçlarına dayanıyor. Anket sonuçlarına göre, kullanıcılar Twitter moderatörlerinin şikayetleri daha bilinçli değerlendirmesini istediler. Moderatörler çoğu şikayeti “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirip saldırgan söylemleri silmeyebiliyordu. Ancak çoğu insan alaycı, küçümseyici ifadelerin hakaret ve saldırı anlamına geldiğini düşünüyor ve rahatsız oluyor.


Dolayısıyla Twitter artık çalışanlarını bu konuda duyarları olmaları için sıkı bir eğitime sokacak. Moderatörlerin, hukukçulardan ve psikologlardan oluşan uzmanlardan eğitim alması da bekleniyor. Bu uzman gruplarının, örnek vakaları da inceleyerek şikayete konu olan tweet’lerin olası sonuçları hakkında moderatörlerle tartışacağı düşünülüyor. D


Diğer bir deyişle, Twiter şirket içinde kullanıcı psikolojisi hakkında çok eğitimli bir moderatör grubu çalıştırmaya başlayacak. Twitter aynı zamanda, yapay zeka sayesinde, saldırgan olabileceğini tespit ettiği tweet’leri de işaretleyip okunmadan önce uyarı gösteriyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS