Son Dakika

Twitter güvenlik modu özelliğini tanıttı

A A

27.02.2021 - 11:30 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Şirket son 2021 Analistler Günü sunumunda, platformun kullanıcılar için kötüye kullanılan hesapları otomatik olarak algılayacak ve engelleyecek yeni bir araç üzerinde çalıştığını bildirdi.

Twitter güvenlik modu özelliğini tanıttı

Twitter bu özellik hakkında çok fazla ayrıntı vermedi. Ancak, şirketin paylaştığı iki ekran görüntüsü yeni bir “Güvenlik modu” seçeneğini gösteriyor. Kullanıcılar, “Twitter Kurallarına uymayan hesapları otomatik olarak engelle” seçeneğini seçebilecekler. Buna göre hakaret, ad takma, sert dil veya nefret içeren hesapların sesi otomatik olarak kapatılacak.

Diğer modlara kıyasla bu özellik, birisinin yanıtlarını daha az kişiye göstermenin yanı sıra yedi gün boyunca seçtiğiniz kişinin size tweet atma yeteneğini de sınırlayacak. Twitter, aracın işini ne zaman yaptığını size bildirmek için telefonunuza bir bildirim gönderecek.
Platform, bunun gibi bir özelik üzerinde uzun zamandır çalışıyordu.

 Platformun geçmişine baktığımızda şiddet içeren tweetleri denetleme konusunda, üzerine düşeni en iyi şekilde yapmadı diyebiliriz. Bu da bazı kullanıcıların taciz tweetlerine yol açtı. Sonunda, 2018’de Jack Dorsey’e Kongre tarafından Meghan McCain’i hedef alan kötü niyetli bir tweet’i kaldırmasının neden beş saatten fazla sürdüğü sorulduğunda işler doruğa çıktı.

O sırada Dorsey, şirketin soruna daha proaktif bir yaklaşım sergileyeceğine söz verdi. O zamandan beri Twitter, taciz edici tweetlerin yüzde 50’den fazlasını kullanıcılar tarafından işaretlenmeden önce tespit ettiğini söylediği ılımlı algoritmaları tanıttı. Twitter, Güvenlik modunu kullanıcılara sunmayı ne zaman planladığını ise henüz açıklamadı.