Twitter istemcileri daha fazla seçeneğe sahip olacak.

Twitter istemcileri daha fazla seçeneğe sahip olacak.

Twitter, geçtiğimiz yıllarda 3. parti istemcileri için API düzenlemesine gitmişti. Bu düzenlemeden sonra Twitter istemcileri maalesef ki çoğu özellikten mahrum kalmıştı.

Kullanıcılar tarafından eleştirilen bu hamlede bugün geri adım atıldığı açıklandı. Twitter v2 API ile karşımıza çıkan sosyal medya devi, artık daha fazla seçenek sunacak.

Twitter API, geliştiricilerin Twitter platformunu birden çok amaç için kullanabilen uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyor. Bunu Tweetbot, Twitteriffic ve diğer istemciler kullanıyor. Ancak 2018 yılında Twitter, üçüncü taraf Twitter istemcilerinin çalışma şeklini değiştiren API’sının push bildirimlerini ve otomatik zaman çizelgesi güncellemelerini sınırlamıştı. Şirket bu kararın ardındaki gerçek nedenleri hiç açıklanmamıştı. Ancak bunun nedeni açıkça ortadaydı. REKLAM! Twitter’ın 3. parti istemcileri reklam göstermiyordu. Bu da Twitter’ın reklam gelirlerini azaltmıştı.

Bugün ise Twitter, tamamen yeni özelliklerle yeniden oluşturulmuş olan yeni Twitter API v2’yi duyurdu. Yeni Twitter API’sının öne çıkan özelliklerinden biri, geçmişte kaldırılan seçeneklerden biri olan gerçek zamanlı tweet akışı oluyor. Başka şirketlerce sağlanan uygulamalar, yalnızca bir süre sonra değil, yayınlandıkları gibi yeni tweet’leri bir kez daha yükleyebilecek.

API’da diğer değişiklikler arasında konuşma dizisi oluşturma, anketler, sabitlenmiş tweetler, daha iyi spam filtresi ve gelişmiş arama bulunuyor. Twitter v2 API’sı Standart, Akademik Araştırma ve İşletme olmak üzere üç farklı düzeyde sunulacak.

Standart seviye, geliştirme amaçları ve küçük uygulamalar için yararlı olan Twitter’ın temel özelliklerine ücretsiz erişim sağlayacak. Akademik Araştırma düzeyi, geliştiricilerin belirli bir konudaki kullanıcı davranışı gibi genel konuşmalar hakkında daha fazla veriye erişmesini sağlayacak. İş seviyesi ile geliştiriciler, popüler uygulamalar için harika olan Twitter özelliklerine ve verilerine tam erişime sahip olacak.

Önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunulacak olan bu yeni API sayesinde 3. parti Twitter istemcileri tekrar hayat bulacak gibi görünüyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS