hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Twitter, şimdi de bir güvenlik açığı ile boğuşuyor

  Twitter, şimdi de bir güvenlik açığı ile boğuşuyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Twitter’ın 2018’de kullanıcıların kişisel bilgilerinin açığa çıkmasına neden olan bir güvenlik sorununu nasıl ele aldığını araştırıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bloomberg’e göre bu hata, şifreler sıfırlandığında insanların e-posta adreslerini görüntülemesine olanak tanımıştı ve potansiyel olarak kullanıcı kimliklerini de açığa çıkardı.

  Raporda, SEC’in o dönemde şirketten sorumlu olanların kusurları hissedarlara gerektiği gibi açıklayıp açıklamadığını ve uygun kontrolleri uygulayıp uygulamadığı araştırılıyor.

  Geçtiğimiz yıl Elon Musk, Twitter’ı satın alma taahhüdünden kurtulmaya çalışırken bu kusura dikkat çekilmişti. Musk, Twitter’ın uzun süredir operasyonel sorunlarla uğraştığını ve kullanıcı verilerini gerektiği gibi korumadığını ileri sürdü.

  Musk, devralma teklifinden elini çekmeye çalışırken, platformun eski güvenlik şefi Peiter Zatko, geçen Ağustos ayında SEC’e, platformun güvenlik açıklarını bildirdi. Platformu saldırılara karşı koruma konusunda Twitter’ın “aşırı, ciddi eksiklikleri” olduğunu iddia etti.

  Jack Dorsey, SEC’in araştırdığı söylenen olay sırasında platformun CEO’suydu. Halefi Parag Agrawal o zamanlar baş teknoloji sorumlusuydu. Bloomberg’e göre o dönemde platformun hiçbir yöneticisi yanlış bir şey yapmakla suçlanmamıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sızıntılar, SEC’in soruşturmasını ne zaman tamamlayacağının veya bunun sonucunda herhangi bir yaptırım eyleminin beklenip beklenmediğinin net olmadığını belirtiyor. Ancak Musk’ın başı bir süre daha beladan kurtulamayacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow