Uber ve Hyundai uçan taksi işinde çok ciddi

Uber ve Hyundai uçan taksi işinde çok ciddi

Araç paylaşım servisi Uber, uçan taksi hayalini bir an önce hayata geçirmek istiyor ve bunun için de Hyundai ile işbirliğini hayata geçirdi. Uber ve Hyundai uçan taksi prototipini hazırlayarak medyaya tanıttılar.

S-A1 adı verilen prototip 8 pervaneli ve dikey yükselip inebilen bir hava aracı olarak tasarlanmış.


Hava taksi servisi olarak hayata geçen Uber Air’in ihtiyacı olan hava araçlarını üretecek olan Hyundai bu sayede piyasada önemli bir güç de elde etmiş olacak.


S-A1, dört yolcusu ile birlikte saatte 200 km hızın üzerine çıkabilecek ve yaklaşık 80 km menzili olacak.


Hyundai bu araçları indirip kaldırmak için özel HUB binaları inşaa edecek. Yani araçlar şehir içinde her istenilen yere inmeyecak. Ancak bu düşük maliyetli HUB binaları büyük şehirlerde önemli merkezlere kurulacak. Böylece yoğun şehir trafiğine takılmadan önemli noktalara erişim sağlanacak.


Uber uzun yıllardır uçan taksi geliştirmek için kendi içinde ve farklı şirketlerle işbirliği halinde çalışmalar yapıyordu. Hyundai ile yapılan çalışmanın, şirketin bu alandaki son kararı olduğu düşünülüyor.


Ayrıca araç iniş yaptığında, hızla şarj olmaya da başlayacak. Böylece menzil sorunu ortadan kalkmış olacak ve araç sürekli 80 km azami menzil imkanı ile uçabilecek.


Eğer planlar yolunda giderse, Uber Air 2023 yılında uçan taksilerle yolcu taşımaya başlayacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS