Uber ve Lyft hava kirliliğinin artmasına sebep mi oluyor?

Uber ve Lyft hava kirliliğinin artmasına sebep mi oluyor?

Son araştırmalar gösteriyor ki, iki şirketin yarattığı hava kirliliği, satın alınmasını engelledikleri kişisel otomobillerin yaratacağı kirlilikten %70 daha fazla.

Union of Concerned Scientists organizasyonun yaptığı araştırmaya göre, çok sayıda genç insan araç paylaşım servisleri nedeniyle otomobil sahibi olmaktan vazgeçiyor. Ancak bu nedenle trafikte azalan otomobil sayısı, havadaki kirliliği azaltmıyor.


Araştırmanın ilginç sonuçlarına göre araç paylaşım servisleri aynı zamanda insanların toplu taşıma, bisiklet, sccoter gibi daha temiz ulaşım seçenklerini de elemesine neden oluyor. Düşük maliyetli ve çok pratik bir seçenek olan Uber ve Lyft gibi servisler nedeniyle insanlar bisiklet veya toplu taşıma kullanmaya gerek duymuyor.


Bu değişen alışkanlıklar ise sadece hava kirliliğinin artmasına neden olmuyor, aynı zamanda bireyelrin yürümek, bisiklete binmek gibi sağlıklı seçeneklerden mahrum kalmasına da sebep oluyor.


İki dev şirket ise araçlarının daha fazla hava kirliliği yaratmaması için elektrikli araçların kullanıma girmesini teşvik ediyor. İki şirket ayrıca, e-scooter veya e-bisiklet kiralayan alt şirketler de kurdular. Fakat, tüm dünyada araç paylaşım servislerinin kullanımı hızla artıyor.


İki şirketin yıllık ciroları on milyar dolarlar seviyesini aşabiliyor. Şirketler kar etmiyor gibi görünse de her an trafikte dolaşan on binlerce paylaşım aracı da hava kirliliğinin bir diğer sebebi olarak görülüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS