Uçak teknolojisinde çağ atlatacak bir proje yolda

Uçak teknolojisinde çağ atlatacak bir proje yolda

Drone, adı verilen insansız hava araçlarının hayatımıza girişiyle beraber bir çok alanda ilerleme ve zaman tasarrufu kazanıldı. Dolayısıyla bu araçlar, belirli alanlarda yüksek derecede kolaylıklar sağladılar. Kargo taşımak, arama kurtarma gibi faaliyetlere katılmak, gözlem yapmak, bazen bakkala gitmek gibi faaliyetler ile de evlerimizin birer parçası oldular. Bahsi geçen dronelar, uçak teknolojisinde nasıl kullanılır diye düşünsek, böyle bir konsept acaba aklımıza gelir miydi?

Geçtiğimiz günlerde DARPA Concept X-Plane adında bir proje dijital medyada ortaya çıkarak, gündemi alt üst etmeyi başardı. İzlemiş olduğunuz videoda bir uçağın, yerinden hiç ileriye hareket etmeden tamamen dikine bir kalkış ile havalandığı görülüyor. Aynı şekilde uçak bir drone veya helikopter gibi tekrar yere inebiliyor.


Uçak teknolojisinde müthiş ilerleme kaydetmesi beklenen bu projenin, ulaşım ve hava alanlarına olan ihtiyaçların azaltılması konusunda da büyük fayda sağlayacağı kesin. Videonun yayınlanmasının ardından oldukça güzel geri dönüşümler aldığını belirten ismin çok büyük başka projeleri de bulunuyor.


Yakın zamanda açıklanması beklenen bu projelerin de aynı ölçüde sosyal medya ve internet ortamında ses getireceği düşünülüyor.Halen tasarım ve prototip aşamasında olan projenin, şimdiden internet ortamında milyonlarca görüntüleme ve paylaşım aldığını belirtmekte fayda var. Böyle bir teknolojinin, uçak teknolojisinde çığır açacağını düşünmek, bu tarz bir uçağın içerinde yolculuk yapmak kadar heyecan verici.


Matematik hakkında 10 İlginç bilgi


Bakalım önümüzdeki günlerde uçak teknolojisinde çığır açacak bu gelişmenin, hayatımıza etkileri ne olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS