Uçuk telefon fiyatlarına alıştık

Son dönemde akıllı telefon fiyatlarının arşa çıkması bizlere artık absürt gelmiyor. Çünkü 2 sene önce ateş pahası dediğimiz fiyatlar, artık normal gelmeye başladı.Yıl 2017… Apple düzenlediği özel etkinlinde 10. yıla özel iPhone modelini tanıttı. iPhone X. Uçtan uca çentikli ekran tasarımı, dikey olarak konumlandırılan çift ana kamera, 3D yüz algılama sistemine sahip FaceID ve Samsung tarafından üretilen kusursuz OLED ekran.

Pek çok premium özelliği içerisinde barındıran iPhone X, ABD’de 999 dolarlık etiket fiyatına sahipti. Hal böyle olunca cihazın ülkemizde kaç TL’den satılacağı da büyük merak konusu olmuştu. Apple çok geçmeden iPhone X’in Türkiye fiyatını açıklamış ve telefonun 2017 Kasım’ında satışa sunulacağını duyurmuştu.

Apple iPhone X Türkiye fiyatı için 609
9TL’lik bir bedel belirlemişti. Bu fiyat o zamana kadar Türkiye’de bir akıllı telefon için talep edilen en yüksek etiketti.

O dönem Apple’ın iPhone X için 6000 TL’yi aşan bir etiket belirlemesi, Türkiye’deki teknoloji tutkunlarının da tepkisini çekmişti.

2 yılda çok şey değişti

Apple iPhone X’in üzerine bu modelin devamı niteliğinde 2 yeni iPhone modeli daha tanıttı. iPhone XS ve iPhone 11 Pro. Nitekim bu telefonların ABD fiyatı da X ile aynıydı. Yani 999 dolar. Peki Türkiye’de etiketler nasıl değişti?

Hali hazırda geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone XS’in fiyatı 9899TL olarak lanse edilmişti. Bu sene tanıtılan iPhone 11 Pro’nun ise 10000TL ile 11000TL arasında bir etikete sahip olması bekleniyor.
Yurt dışında telefon fiyatları aynı kalırken ülkemizde ise iki katına çıktı. İşin garip yanı ise 2 yıl önce bize absürt bir fiyat gibi gelen 6099TL’lik etiket, şimdilerde gayet normal, hatta ucuz gelmeye başladı.

Muhtemel Apple bugün iPhone 11’i 6099TL’den satsa, yok satar. Peki bu konuma nasıl geldik?

Aslında cevap son derece basit. Artık üst segment modeller ülkemizde lüks olarak algılanıyor.
Lüks olan herşey pahalıdır prensibinden yola çıkıldığında da üst segment modeller için istenen absürt rakamlar bizlere artık normal geliyor.

Muhtemelen birkaç yıl sonrasında 10.000TL civarına yeni bir iPhone modeli almak da mümkün olmayacak. Belki o zaman da bir telefon için istenen 10.000 TL bizlere gayet normal, hatta ucuz bile gelebilir. Bunu zaman gösterecek.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS