Uzaylı yaşam arayışı ilginç hale geldi

Uzaylı yaşam arayışı ilginç hale geldi

Uzaylı yaşam arayışı ilginç hale geldi

Bir grup bilim insanı, Satürn’ün uydusu Enceladus’un, yaşamın hayatta kalması için gerekli tüm temel gereksinimlere ve malzemelere sahip okyanuslara sahip olduğunu gösteren kanıtlar keşfetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Satürn uydusu Enceladus, yeni evimiz olabilir. Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, araştırmacılar Enceladus okyanusunun yaşam için gerekli bir bileşen olan çözünmüş fosforla dolu olduğuna inanıyor.

Gazetenin yazarlarından Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Dr Christopher Glein, “Enceladus, insanlığın güneş sistemimizde yaşam arayışındaki ana hedeflerden biri” dedi. “Öğrendiğimiz şey, uydunun bildiğimiz şekliyle yaşamın neredeyse tüm temel gereksinimlerini içerdiği. Biyo-esansiyel element fosfor henüz doğrudan tanımlanmasa da, ekibimiz ayın buzlu kabuğunun altında okyanusta bulunabilirliğine dair kanıtlar keşfetti. ” ekledi.

Enceladus’taki okyanus-deniz tabanı sistemine ilişkin verilerle modeller çalıştıran araştırma ekibi, Dünya’daki deniz suyundan daha fazla veya daha fazla fosfor olması gerektiğini öngördü. Glein, “Bunun astrobiyoloji için anlamı, Enceladus okyanusunun yaşanabilir olduğundan eskisinden daha emin olabileceğimizdir” diye ekledi.

Araştırmacılar, daha önce Enceladus’un yaşamı desteklemek için yeterli fosfor seviyesine sahip olmayabileceğini kaydetti. Ancak, yeni çalışmalarıyla Bay Glein, yaşanabilir okyanusu araştırmak amacıyla Enceladus’a yeni bir sonda gönderilmesini önerdi. Çalışmaya göre, “Yaşanabilir bir okyanusun gerçekten yaşanıp yaşanmadığını görmek için Enceladus’a geri dönmemiz gerekiyor” dedi. Bu arada, The Independent’a göre, çevresinde yaşam olabilecek tek gezegen Satürn değil.

Venüs’te amonyak bulunması, bazı araştırmacıları gezegenin sülfürik atmosferinde uzaylı yaşamı olabileceğini öne sürmeye yöneltti. Gezegenin kendisi yaşam olamayacak kadar sıcakken, bulutlarda mikroskobik organizmalar olabileceğini ve dünyadaki hayvanların yaptığı gibi asitliği nötralize etmek için amonyak üretebileceğini söylediler.