WhatsApp saldırısı sonrası güvenlik için bunları yapın!

"WhatsApp'ı hedef alan saldırı" ifadesi, popüler yazışma uygulamasını kullananların kesinlikle haberlerde görmek istemeyeceği bir ifadeydi.Üstüne bir de WhatsApp'tan yapılan "Hackerlar bir gözetleme yazılımını telefonlara yüklemeyi başardı" ifadelerini ekleyince şirketin halkla ilişkiler departmanının zor bir gün geçirdiğini tahmin edebiliriz.
WhatsApp, az sayıda kullanıcının "gelişmiş bir siber aktör" tarafından hedef alındığını söyledi.
Bu az sayıda kullanıcıdan biri olmama ihtimaliniz bulunsa da, yine de verilerinizi güvenli kılmanın yollarını öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.
Uygulama güncellemeleri

Saldırılar ilk olarak bu ayın başında fark edildi.
WhatsApp'ın sahibi Facebook, uygulamanın sesli konuşma özelliğini kullanan hackerların hedef aldıkları kişileri aradıkları, çağrıyı açmasalar bile bağlantının güvenlik açığını kullanarak telefonlara bir gözetleme yazılımı yüklendiğini söyledi.
WhatsApp, tüm kullanıcılarından uygulamayı güncellemelerini talep etti.
Kullandığınız diğer uygulamalar da güncellemelerle güvenlik açıklarını kapattıkları için uygulamalarınızı sıklıkla güncellemenizde fayda var.
Yazışmalarınızı bulut hesaplarda yedeklemeyin

WhatsApp'ın en önemli özelliklerinden biri uçtan uca şifreleme. Bunun sayesinde gönderdiğiniz mesajlar, karşınızdaki kişiye ulaşana kadar şifreli kalıyor.
Fakat WhatsApp yazışmalarınızı Google Drive veya iCloud'da yedekliyorsanız burada bir güvenlik açığı oluşuyor.
Çünkü bu yazışmalar şifreli değil.
Böylece sizin bulut hesabınıza girebilen kişiler tüm yazışmalarınızı da görebilir.
Eğer veri güvenliğinizi artırmak istiyorsanız bu yedekleme özelliğini kapatmanız gerekir.
İki adımlı doğrulama

Diğer pek çok sosyal medya uygulaması gibi WhatsApp da iki adımlı doğrulamayı destekliyor.
Bu sayede saldırganlar sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini bulsa bile, uygulamaya girmek için SMS veya e-posta ile iletilecek bir şifre gerektiği için hesaplarınıza erişemez.
WhatsApp'ın ayarlar bölümünde bu seçeneği aktive edebilirsiniz.
WhatsApp'taki büyük tehlike!
Financial Times gazetesi, casus yazılımın İsrailli NSO Grup firması tarafından geliştirildiğini yazdı. WhatsApp'ın sözcüsü, kötücül yazılımın, uygulamanın arama fonksiyonu üzerinden sadece cevapsız çağrılar yoluyla telefonlara sızabildiğini söyledi.

Gelişmiş bir casus yazılımın, mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden hedeflenen cep telefonlarına bulaştığı bildirildi.
Financial Times gazetesi, İsrailli yazılım firması NSO Grup'un geliştirdiği casus yazılımın, WhatsApp uygulamasını kullanan cep telefonları ve diğer cihazlara bilgisayar korsanları tarafından uzaktan yerleştirilebildiğini yazdı.

WhatsApp'ın sözcüsü de kötücül yazılımın, uygulamanın arama fonksiyonu üzerinden sadece cevapsız çağrılar yoluyla telefonlara sızabildiğini ifade etti.
Yazılımdan etkilenen kullanıcı sayısının bilinmediğini ancak kullanıcıların seçilerek hedef alındığını belirten sözcü, şirketin bu durumu ay başında fark ettiğini söyledi.

WhatsApp, dün 1,5 milyar kullanıcısından önlem olarak uygulamayı güncellemelerini istemişti.
NSO Grup ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

İsrail şirketinin geliştirdiği bir casus yazılımın ismi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde geçmişti.
Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab kuruluşu, Suudi Arabistan'ın NSO Grup'tan aldığı "Pegasus" adlı casus yazılım teknolojisiyle Kaşıkçı'yı izlediğini ortaya çıkarmıştı.
WhatsApp’ten bir yetkili AFP'ye verdiği demeçte, "WhatsApp, mobil cihazlarda depolanan bilgilerin güvenliğini tehlikeye atmak için tasarlanan saldırılara karşı koruma sağlamak için kullanıcılarına uygulamanın en son sürümünü yüklemeyi ve mobil işletim sistemlerini güncellemelerini öneriyor" ifadelerini kullandı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS