WhatsApp ve Telegram savaşı

WhatsApp ve Telegram savaşı

WhatsApp ve Telegram savaşı

WhatsApp ve Telegram savaşı iyice kızıştı. Her iki uygulama şu sıralar en çok kullanılan iki anlık mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Ancak aralalarının oldukça bozuk olduğu uzun süredir biliniyor. Şimdi de ikisi arasındaki savaş Twitter platformuna taşındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rekabet tüm sektörler için kaçınılmaz hale geldi. Fakat Facebook tarafından işletilen WhatsApp platformu ile Telegram arasında geçenler artık işleri çok farklı bir boyuta getirdi. Bildiğiniz üzere WhatsApp 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren kullanıcıların herşeyine erişebilecek.

Platform tarafından yapılan açıklamalarda bunun doğru olmadığı söylendi. Güncelleme içeriğine bakılırsa tüm bilgilerin Facebook ile paylaşılacağı ifade ediliyor. Bu durumda size ait olan bütün fotoğraf ve videolar ile birlikte mesajlar da Facebook sunucularına gönderilecek. Telegram bu durumu dalgaya aldı.

Dünyanın en büyük 2 uygulaması içerisinde yer alan Telegram ile WhatsApp Twitter üzerinden karşılıklı bir paylaşım yaptı. O paylaşımda Telegram, Windows çöp kutusu ikonunu kullandı. Bildiğimiz üzere bu ikon her yıl farklı bir şekil alıyor. Daha doğrusu net bir hale geliyor. 2021 yılındaki çöp kutusu ise biraz daha ilginç oldu.

Telegram tarafından yapılan Twitter paylaşımında 2021 yılındaki Windows çöp kutusu üzerinde Facebook ve WhatsApp amblemi var. Yani Facebook ve WhatsApp için çöp demek istedi. Ayrıca güncellemenin bugün gelmesi ile birlikte insanların bu tür uygulamaları silmesi gerektiği ifade edilmiş oldu.

WhatsApp ise buna karşılık bir tweet paylaşımı yaptı. Bu paylaşımda Telegram platformunun uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmadığını söyledi. İşin aslına bakacak olursak eğer veriler Facebook sunucuları ile paylaşılacaksa uçtan uca şifrelemenin pek bir anlamı kalmıyor. Kısacası Facebook ne yaparsa yapsın bu olumsuz damgadan bir türlü kurtulamayacak.