Son Dakika

WhatsApp'a koronavirüs ayarı!

A A

31.03.2020 - 09:59 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp 2017 yılında, kullanıcıların 24 saat sonra kaybolan fotoğraf, video ve GIF yayınlamalarına izin veren durum özelliğini tanıtmıştı. Lansman sırasında WhatsApp‘ın 90 saniyeden üç dakikaya kadar videoya izin verdiği söylenmişti.

WhatsApp'a koronavirüs ayarı!

Mevcut video 16 MB’den büyükse; paylaşmadan önce videonun uzunluğunu kırpmak için bir seçenek sunulmuştu. Ancak daha sonra WhatsApp Durum limiti 30 saniyeye düşürülmüştü.

WhatsApp şimdi ise Hindistan gibi internet altyapısı kötü olan ülkelerde limiti 30 saniyeden 15 saniyeye düşürdüğünü açıkladı. Bu hamlenin birçok insanın veri trafiğini rahatlatması bekleniyor. Bu değişiklik şimdilik WhatsApp’ın kararlı sürümünde yapılıyor. Eğer Beta sürüm kullanıyorsanız hala 30 saniyelik durumlar paylaşabilirsiniz. Muhtemelen Beta sürümlerinden de bu süre kırpılacak ve 15 saniyeye yakında çekilecek.

Bu haftanın başlarında Netflix, Amazon Prime Video, Hotstar ve Facebook gibi videolu içerik hizmetleri varsayılan video kalitesini HD’den SD’ye çekmişti. YouTube, 14 Nisan’a kadar Türkiye’de de varsayılan çözünürlüğü 480P olarak belirlemişti. Kullanıcılar dilerlerse bu çözünürlüğü video izlemeye başladıklarında HD, Full HD veya 4K’ya kadar arttırabiliyor.

Herkesin eve kapandığı bu dönemde veri kullanımında yüzde 50’den fazla artış yaşandı. Altyapıların yetersiz kalmaması için firmalar da kendilerince önlemler alıyor. Bu önlemlerin minimumda 1 ay daha devam edeceğini söyleyebiliriz. Umarız COVID-19 salgını en kısa sürede bir son bulur ve bu kısıtlamalar da ortadan kalkar.