Son Dakika

Wi-Fi paylaşım özelliğini kaldırıyor

A A

13.05.2016 - 07:00

Microsoft, güvenlik açığına neden olduğu iddia edilen, tartışmalı Wi-Fi Sense uygulamasının sonunu getirmeye karar verdi.

Wi-Fi paylaşım özelliğini kaldırıyor

Microsoft, Windows 10’un Preview sürümlerinde revaçta olan Wi-Fi Sense uygulamasını, bilişim tarihinin tozlu yaprakları arasına gömecek.

Amerikalı teknoloji devi, resmi açıklamayı gün itibariyle blog sayfasından yaptı. Şirket sözcüsü, “Wi-Fi ağınızı, diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanıyan Wi-Fi Sense özelliğini, işletim sistemimizden ayıkladık. Artık bu uygulama için, hiçbir şartta zaman ve maddi kaynak sağlamayacağız. Elbette hala, Wi-Fi ağını paylaşmak isteyenler, SSID ara birimi üstünden istediklerini yapmakta özgür. Lakin, bu tür eylemlerin kendi kişisel verilerini tehlikeye sokabilecekleri konusunda uyarıda bulunmamız şart.” açıklamasında bulundu.

Windows 10

Söz konusu Wi-Fi paylaşımlarının, sistem güvenliklerini çok ciddi bir tehlikeye soktuğu uzun süredir bilişim dünyasında tartışılan bir konuydu. Şirket sözcüsü  Gabe Aul’a göre, serbest paylaşım nedeniyle, kullanıcıların sosyal ağlardan iletişim kurdukları tüm arkadaş veya aile üyelerinin bilgilerine ulaşabileceğini de bildirdi.

Dünyaca ünlü bilişim güvenliği uzmanı Graham Cluley, karar hakkında şu ilginç ifadeleri kullandı: “Microsoft’tan eylemlerinden kaçınma yönünde bir salvo geldi. Eh, zaten milyonlarca kullanıcı, tüm kişisel verilerini ortaya dökebilecek şifre paylaşımından kaçınıyordu. En azından bilinçli olanlar bunu yapıyor. Bilinçsiz olanların önünün tıkanmasa da, bir şeydir. Ne dahice(!) bir hamle. Alt tarafı kullanıcılar, üçüncü kişilere tüm şifrelerini emanet ediyordu.” Gördüğünüz gibi Graham Cluley, alaycılık ve gerçekçiliği tek potada eritmeyi başarmış durumda.

Windows 10’nun yeni güncellemesinde, söz konusu uygulamayı devre dışı bırakmasının yanı sıra; Edge, Skype ve nice, geliştirici uygulamasını güvenli kılacak yenilikler mevcut.