Wikipedia'ya uygulanan erişim engeli kaldırılacak mı?

Wikipedia'ya uygulanan erişim engeli kaldırılacak mı?

Anayasa Mahkemesi’nde konuşulacak olan erişim engeli için görüşme sağlandı. Peki, bu görüşme nasıl sonuçlandı?

Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeni ile 29 Nisan 2017 tarihinde engellenen Wikipedia için geçtiğimiz haftalarda bir toplantı düzenleneceğini sizlere aktarmıştık.  


Anayasa Mahkemesi Birinci Bölüm tarafından, “başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki”ne karar verildi.


Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü‘nün 28’inci maddesinin üçüncü fıkrası, “Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir.” hükmünü içeriyor.


Bu karar gereğince, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel başvuruyu daha sonra ele alacak. Yani uzun lafın kısası Wikipedia erişim engeli için görüşmeler bir sonraki tarihe ertelendi. Mahkemeden karar çıkana kadar Wikipedia yine engelli olacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS