Son Dakika

Windows Phones'un üzücü gerçeği

A A

26.05.2016 - 12:00 Son Güncelleme:

Herkes akıllı telefonları sever ama hemen hemen hiç kimse Windows Phones serisinden hoşlanmıyor.

Windows Phones'un üzücü gerçeği

2016 yılının Ocak-Nisan döneminde, akıllı telefon pazarı yüzde 4 seviyesinde ilerleme gösterdi. Hemen hemen tüm akıllı telefon üreticilerinin pazar payı arttı. “Hemen hemen” ibaresini kullanıyoruz zira, tüm firmalar yükselirken, Microsoft, Windows Phones ile düşüş göstermeyi başardı(!). Düşüş ibaresini kullanırken fazla cömert davranmış olabiliriz zira şirket, tam anlamıyla yere çakıldı.

Ünlü araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre, Windows Mobile 10 dopingine rağmen, Windows Phones temelli telefonların pazar payı, tüm dünyada sadece ve sadece yüzde 0.7. Uzun dönemi esas alırsak yüzde 2.5’luk bir pazar payından bahsedebiliriz ama bu rakam bile tam anlamıyla bir faciayı işaret ediyor.

 

Gartner, özellikle Şubat ve Mart ayı satış rakamlarına öncelik vermiş. Araştırmacı şirkete göre Windows Phones ölü, hatta ölüden de ölü; ama Microsoft, daha önceki haberlerimizde de paylaştığımız gibi inat etmeyi sürdürüyor.

İşler Amerikalı üretici için daha da çirkinleşiyor çünkü, Lumia model ailesi yakın zamanda tarihe gömülecek. 2016’da satışa sunulacağı açıklanan Surface modelleri içinse yaprak bile kıpırdamıyor. Hatta Surface ailesi, hiçbir organizasyonda yüzünü göstermiyor. Yani Microsoft, bu projeden de vazgeçmiş olabilir.

Gerçi bazı teknoloji devleri hala Windows Mobile 10 işletim sisteminden faydalanıyor. Buna en önemli örnek, eleştirmenlerden tam puan alan HP Elite X-3… Ancak tek tük modeller ile Windows Phones’un geleceğini kurtarmak imkansıza yakın. Yani işler, kötüden, berbata doğru ilerlemiş durumda.

Windows Phones

Microsoft’un önünde iki seçenek var: Ya geçmişteki zararları sineye çekecek ve gelecekte zarar etmemeyi tercih edecek, ya da son bir umutla yeni projelere yönelecek.