Windows uygulamaları Android cihazlarda çalışacak

Windows uygulamaları Android cihazlarda çalışacak

Mac ve Linux kullanıcıları için Windows uygulamalarını başka işletim sisteminde çalıştırmak bazen gerçekten gerekebiliyor. Böyle senaryolarda kullanıcıların imdadına CrossOver ve Wine isimli üçüncü parti yazılımlar yetişiyor. CrossOver ve Wine gibi uygulamalar, farklı işletim sistemlerinde Windows uygulamalarının çalışması için bir emülatör görevi görüyor.

Benzer bir durum şimdi Android için söz konusu. Mobil cihazların giderek artan performansları artık ihtiyaçlarımızın ötesine geçiyor. Dolayısıyla cebimizde taşıdığımız mobil cihazlarda, kapsamlı yazılımlar kullanabiliyoruz. CrossOver ve Wine isimli yazılımlarla artık bu durum bir adım öteye taşınacak. İlgili yazılımların, Android sürümleri için kollar sıvandı. Yani artık bazı Android cihazlarda Windows yazılımları çalıştırmak mümkün olacak.


Ancak tabii ki bazı gereklilikler var. Gereken ilk şey, ilgili Android cihazda Intel x86 mimarisine sahip bir işlemcinin kullanılması. Intel, özellikle Asus akıllı telefon modelleriyle mobil cihazlarda yerini almış durumda. Intel işlemcileriyle Android’in son yıllarda oldukça stabil bir şekilde çalıştığını biliyoruz. Bu yeni gelişme ile birlikte Android deneyimi bambaşka bir boyut kazanacak gibi duruyor.


Intel’in amacı zaten yılladır mobil cihazlarda kendine yer edinmekti. Microsoft ise Android ve iOS uygulamalarıyla mobil taraftaki etkinliğini artırmak istediğini defalarca belli etti. Eğer CrossOver ve Wine bu iş için yeterince emek harcarsa, işin sonunda Intel ve Microsoft bile anlaşabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS