Xbox başarılı olabilecek mi?

Xbox başarılı olabilecek mi?

Bu nesilde Xbox One ile büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Microsoft, önümüzdeki nesilde nasıl bir yol izleyecek. Yeni nesil Xbox konsolu başarılı olabilecek mi? İşte detaylar.

Konsol dünyasının 3 firmanın hegemonyası altında olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu firmaların Sony, Nintendo ve Microsoft olduğunu zaten biliyoruz. Gerçi, son dönemlerde Atari’nin de konsol pazarına geri dönme adına bazı çalışmaları mevcut. Fakat henüz elle tutulur bir gelişme yaşanmış değil.


Geçtiğimiz nesilde PS3, Xbox 360 ve Wii arasında muazzam bir rekabet vardı. Wii tarzı ve hitap ettiği oyuncu kitlesi ile PS3 ve Xbox 360’tan ayrılıyordu.O yüzden genel rekabet Xbox 360 ve PS3 konsolları arasında yaşanmıştı. Xbox 360, PS3’ten bir sene önce satışa sunulduğu için geçtiğimiz nesilde önemli bir oyuncu kitlesine ulaşmayı başarmıştı.


Fakat bu nesilde işler pek de beklenildiği gibi gitmedi. Yeni nesil Xbox konsolu, PS4 karşısında tel tel döküldü. Microsoft’un Xbox One’ın satışında izlediği yanlış stratejiler, bu konsolun beklentilerin çok altında kalmasına neden oldu.Xbox One kötü değil, Microsoft beceriksiz


 


Öncelikli olarak şu ön yargıyı yıkmak gerekiyor. Xbox One dinamikleri ve teknik mimarisi açısından kötü bir konsol değil. Dahası bu konsolun en az PS4 kadar kaliteli olduğu da söylenebilir.


 


Peki tüm bu etkenlere rağmen, neden PS4, Xbox One’dan kat ve kat fazla sattı? Aslında buradaki temel unsur Sony ve Microsoft arasındaki tecrübe farkından kaynaklanıyor diyebiliriz.


 


Sony baştan sonra kadar doğru stratejiler izleyerek, muazzam bir pazarlama stratejisi ortaya koydu. Microsoft ise 2013’te gerçekleşen E3’ten günümüzde kadar yanlış politikalar izledi. Sonuç olarak Xbox One, PS4’ün çok gerisinde kaldı. Peki yeni nesil Xbox konsolu ile bu makus talih tersine dönebilecek mi?Yeni nesil Xbox konsolu, PS5’i geçebilir


 


Microsoft geç de olsa yaptığı hataların farkına vardı. Bu hataların en büyüğü, hiç şüphesiz Xbox’a özel oyunların PC için de satışa sunulmasıydı. Bir konsolun çok satmasının temel dinamiklerinden birisi de o konsola çıkan özel oyunlardır.


 


Dolayısıyla Microsoft bu seçeneği ortadan kaldırınca Xbox One satışları da beklentilerin altında kaldı.


 


Fakat son E3’te de gördüğümüz üzere Microsoft dersini almış gibi görünüyor. Keza E3 2018’de tanıtılan Xbox One’a özel oyunlar da bunun en net örneği.


 


Peki Microsoft bu tutumunu yeni nesil Xbox konsoluna da aktarabilecek mi? Eğer aktarabilirse, PS5’i geçme yolunda önemli bir adım atmış olur. Aksi takdirde yeni Xbox konsolunun da PS5 karşısında pek bir şansı olmaz. 


Özel oyunlar mutlaka gelmeli


 


 


Kısaca özetlemek gerekirse, yeni nesil Xbox konsolu ile PS5 arasındaki rekabetin temel unsuru konsola özel oyunlar diyebiliriz.


Sony bu konuda hayli iddialı bir isim. Geçmişten günümüze, sağlam hayran kitlesine erişmiş pek çok isme, markaya sahip. The Last of Us, Uncharted, Killzone, God of War ve inFamous bunlardan sadece bir kaçı.


Üstelik bunlara yenileri de eklenebilir. Keza yakın zamanda satışa sunulan Detroit Become Human ve önümüzdeki dönemde raflardaki yerini alacak olan Days Gone da PS5 için sağlam birer IP olabilirler.


Microsoft cephesine baktığımızda ise Sony kadar kuvvetli bir ele sahip olmadığını görüyoruz. Muhtemelen Microsoft’un yeni nesildeki iddialı isimleri de Halo ve Gears of War serilerinden ibaret olacaktır.


Açık konuşmak gerekirse, mevcut şartlar altında yeni nesil Xbox konsolunun, PS5 karşısında pek bir şansı varmış gibi görünmüyor.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS