Xbox Game Pass abone sayısında büyük artış

Xbox Game Pass abone sayısında büyük artış

Xbox Game Pass abone sayısında büyük artış

Microsoft’un oyunculara özel olarak tasarladığı Xbox Game Pass sistemi abone sayısını katlayarak arttırıyor.

Microsoft’un bu nesildeki en büyük başarısı muhtemelen ücretli servis abonelikleri oldu. Bilindiği üzere Xbox One satış rakamları bazında PlayStation 4’ün çok gerisinde kaldı. Bu sebeple Microsft’da farklı bir strateji geliştirdi.

Konsol sektörünün dev ismi, Xbox One satışları yerine Game Pass’in ve Xbox Live Gold’un abone sayısını nasıl arttırabilirim sorusuna cevap aramaya başladı.

Son açıklanan rakamlara bakacak olursak Microsoft bu sorusuna yanıt bulmuş durumda. Zira Nisan ayından bu yana Xbox Game Pass’in abone sayısı adeta uçuşa geçti.

Sistem bilmeyenler için ufak bir hatırlatmada bulunalım. Xbox Game Pass’in kütüphanesinde 200 civarında oyun yer alıyor. Sisteme abone olduğunuz anda bu oyunlardan dilediğinizi, sınırsızca oynayabiliyorsunuz.
Üstelik her ay sisteme bazı oyunlar eklenirken, bazıları da kaldırılıyor. Yani sistem içerisinde sürekli bir sirkülasyon söz konusu.

Hali hazırda bu sistemin ülkemizdeki aylık kullanım ücreti 44.99 TL. Yani düz olarak 45 TL. Yeni bir oyunun 400 küsür liralardan satıldığını hesaba katarsak Xbox Game Pass için istenilen bu ücretin hayli makul olduğunu söyleyebiliriz.

Görünen o ki bu makul fiyat sistemin abone sayısını da hızlı bir şekilde arttırmış. Son açıklanan sayılara göre Game Pass’in abone sayısı 15 milyonu geçmiş durumda. Daha 4 – 5 ay öncesine kadar sistemde 10 milyon abone bulunuyordu. Yani muazzam bir artış olduğunu söyleyebiliriz.