Son Dakika

Xiaomi kendi köpek robotunu geliştirdi

A A

12.08.2021 - 09:51 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Şirket, kendi robot köpeği CyberDog’u duyurdu. Boston Dynamics Spot’un daha güçlü bir versiyonunu andıran makine, tescilli servo motorları da dahil olmak üzere Xiaomi’nin mühendislik bilgilerini ortaya koyuyor. Bu robot köpek, vücudunun üzerinde dokunmatik ve ultrasonik sensörler, kameralar içerecek.

Xiaomi kendi köpek robotunu geliştirdi

Bu sistem sayesinde CyberDog’un dış dünya ile iletişime geçmesi bekleniyor. CyberDog ayrıca “çevresiyle etkileşime girmesine” yardımcı olmak için GPS dahil 11 sensöre sahip olacak.

Xiaomi, geliştirdiği bu teknolojinin gerçek köpek sahibi olmak kadar inandırıcı olacağını iddia ediyor. Öyle ki CyberDog, sahibini takip edebilecek ve engellerin etrafından dolaşabilecek kadar akıllı olacak. Aynı zamanda, bir gruptaki bireyleri seçip takip etmesine olanak tanıyan, duruş ve insan yüzlerini takip etme yeteneğine de sahip olacak. Böylece robot köpek toplulukta esas sahibini kaybetmeyecektir.

Şirket, bunu genel satış ürünü olarak satmak yerine, şu an için sadece 1.000 adet olarak piyasaya sürecek. İlk sürümün ardından ne olacağı belirsiz. Eğer her şey yolunda giderse şirket gelecekte yeniliklere açık olduğunu duyurdu. Tabii ki, bu robot köpek ucuz olmayacak. Robot köpeğe sahip olmak isteyenlerin 1540 dolar civarında bir fiyat ödemesi gerekecek.