Xiaomi Mi Health için önemli güncelleme

Xiaomi Mi Health için önemli güncelleme

Xiaomi Mi Health için önemli güncelleme

Xiaomi’nin geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu sağlık uygulaması güncellendi. Güncellenen Xiaomi Mi Health kamera yardımıyla nabız ölçebilecek.

Günümüzde giyilebilir teknoloji aletlerinin pek çoğu nabız yani kalp atım hızı ölçme özelliğiyle geliyor. Hali hazırda satışta olan iyi kötü her bileklikte bu özelliği bulmak mevcut. Ne kadar doğru ölçtüğü bilinmese de 50TL’lik bir bileklikte dahi bu özelliği bulabiliyorsunuz.

Muhtemelen önümüzdeki yıldan itibaren nabız ölçme özelliği üst düzey kablosuz kulaklıklara da gelebilir. Keza şu anda bu hususta önemli çalışmalar bulunuyor.

Elbette kalp hızı ölçmek için illa yeni bir donanıma sahip olmanız gerekmiyor. Xiaomi Mi Health uygulaması sayesinde sadece telefonunuzun kamerasını kullanarak nabız ölçümü gerçekleştirebiliyorsunuz. Konu ile ilgili videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Tabi ki burada hiçbir sensor söz konusu olmadığından ötürü ölçümün ne derece doğru olduğu tartışılabilir. Çünkü sensörlü ölçümlerde bile çoğu zaman isabetli ölçümler yapılamayabiliyor.

Dolayısıyla kamera üzerinden yapılacak olan ölçümün her zaman doğru sonuçlar vermesi beklenemez. Yine de Xiaomi’nin yazılım odaklı bu hamlesini olumlu karşılamak gerekiyor.

Büyük bir ihtimalle önümüzdeki dönemde çıkacak olan telefonlarda kalp hızı ölçüm özelliği zaten olacak. Hatta şimdiden ateş ölçme özelliğine sahip telefonlar da geliştirilmeye başlandı. Görünen o ki ilerleyen yıllarda akıllı telefonlar pek çok sağlık ekipmanının da yerini alacak.