Son Dakika

Xperia Z6’ya elveda

A A

24.02.2016 - 19:42 Son Güncelleme:

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında düzenlenen IFA 2015’te duyurulan Xperia Z5 ailesi, Xperia Z serisinin son üyeleri oldu. Sony, Xperia Z serisini artık güncellemeyeceklerini doğruladı.

Xperia Z6’ya elveda

Geçtiğimiz gün Xperia X ailesini basına duyuran Sony, bu aileden üç yeni akıllı telefonu lanse etmişti. Kullanıcılar Xperia Z6’yı beklerken Sony’den sürpriz bir açıklama gelmedi ve Sony Xperia Z ailesinin Xperia Z5 modeliyle sonlandığı bilgisi ortaya çıktı. Yani artık Xperia Z6 gibi bir cihaz duyurulmayacak, amiral gemisi serisi Xperia X isimlendirmesiyle devam edecek.

Açıklamanın üstü şimdilik biraz kapalı. Firma, Xperia Z6’yı kesin olarak duyurmayacaklarını söylüyor ancak gelecekte yine bir karar değişikliği olabilir. Xperia Z ailesinin güncellenmeyecek olması, geçmişte yaşanan olumsuz durumlara bakıldığında mantıklı görünüyor.

4.5G'yle uyumlu akıllı telefonların tam listesi

Sony Xperia Z2 modeliyle başlayan ısınma sorunu sonucunda Xperia Z3 ve Xperia Z3+ modelleri duyurulmuştu. Sadece Japonya’da satışa çıkan Xperia Z4 ise adeta kafaları karıştırmıştı. Dolayısıyla bu değişikliği bir pazarlama stratejisi olarak düşünebiliriz. Sony, akıllı telefon konusunda imajını tazelemek istiyor gibi duruyor. Zaten Xperia X modeline baktığımızda, Xperia Z6’da beklenen özellikleri görüyoruz. Benzer açıklamalar Sony’nin Almanya için yayın yapan resmi Facebook hesabında da paylaşıldı. Xperia X, Xperia XA ve Xperia X Performance modelleri firmanın yeni serisi olarak önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.