Yandex’in Ukrayna ofisini polis bastı

Yandex’in Ukrayna ofisini polis bastı

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz teknoloji dünyasına da yansıdı. Ukrayna polisi Yandex’in ülkedeki ofislerine baskın düzenledi. Suçlamalar oldukça ağır.

Rusya’nın en büyük şirketleri arasında yer alan Yandex, Ukrayna’da oldukça zor günler geçiriyor. Arama motoru ve navigasyon sistemleri ile tanıdığımız Rus şirketinin Ukrayna’daki ofisleri polis baskınına uğradı. Üstelik şirkete yöneltilen suçlamalar oldukça ağır. Daha önce Ukrayna yönetimi tarafından soruşturma altına alınan şirket, vatan hainliği ile suçlanıyor.


Rus basınında çıkan haberlere göre Ukrayna polisi Yandex’in Kiev ve Odessa’da ofislerine baskın düzenledi. İddialara göre Ukrayna yönetimi şirketi Ukraynalı vatandaşların bilgilerini toplayıp Rusya’ya göndermekle suçluyor. Bu yüzden şirket vatan hainliği gibi son derece ciddi bir suçlamar ile karşı karşıya.


Ukrayna yönetimi sadece Yandex’e değil genel olarak tüm Rus şirketlerine savaş açmış durumda. VK, Odnoklassniki, Kaspersky Labs veMail.ru gibi Rus şirket ve servisleri de Ukrayna yönetiminin baskısı altında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS