Son Dakika

Yapay zeka tıpkı insanlar gibi oyun oynayacak

A A

29.04.2021 - 10:24 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Sony tarafından geliştirilen bir sistem ile birlikte yapay zeka oyunlarda insanların yerine geçecek gibi görünüyor. Hadi gelin bu yepyeni teknolojinin detaylarına birlikte bakalım.

Yapay zeka tıpkı insanlar gibi oyun oynayacak

Yapay zeka oyunlarda bugüne kadar pek kullanılmadı. İşin açıkçası bazı denemeler oldu fakat bu denemelerin önemli bir bölümü başarısızdı. Bunun nedeni yapay zeka sistemlerinin insanlar gibi tepki verememesiydi. Yeni algoritmalar sayesinde Sony mevcut sorunu atlatacak gibi görünüyor.

Teknoloji devleri içerisinde yer alan Sony oyun dünyasında boy göstermeye devam ediyor. Özellikle Playstation oyun konsolu onu çok daha ileri bir noktaya koyuyor. Ancak şirket buna güvenip boş durmuyor. Yapay zekanın oyun oynamasını sağlayan bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritmanın daha çok oyuncuların önemli işleri olduğunda kullanılması bekleniyor.

Sony tarafından alınan bir patente göre gerçek oyuncuların davranış ve yaklaşımları test edilerek yapay zeka algoritması oluşturulacak. Şu anda şirket oyuncuların nasıl davrandığı ile ilgili verileri topluyor. Bunları bir araya getirip makine öğrenimi yoluyla yapay zeka algoritmaları geliştirecek.

Bugüne kadar buna benzer projeler ortaya çıktı. Fakat hiçbirisi gerçek bir oyuncunun tepkilerini yakalayamadı. Söz konusu Sony olunca genelde giriştiği işleri başaran bir şirket profili ortaya çıkıyor. Bu nedenle oyun severler yerine yapay zekanın oyunlar oynadığı bir düzleme geçebiliriz.