Yapay zekalı radyolar

Yapay zekalı radyolar

DARPA’nın öngördüğü yapay zekalı radyo yayıncılığında amaç radyo yayın cihazlarına eklenecek yapay zeka yazılımı sayesinde, cihazların birbirleri ile iletişim kurması ve frekans çakışması yaşandığında frekanslarda değişim yapılmasını sağlamak mümkün olacak.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı teknoloji laboratuvarı DARPA, dünyada hızla yaygınlaşan radyo yayıncılığının en büyük sorunu olan frekans çakışması problemini çözecek yeni bir teknoloji geliştirmek üzere yarışma açıyor.


Elbette alıcılar da takip ettikleri yayınların yeni frekanslarına otomatik olarak erişecek.  DARPA’nın planladığı yarışma 2017’den önce başlamayacak ve geliştirilen projelerin 2020’den önce sonuçlanmış olması gerekecek. 2020’nin illk döneminde açıklanacak kazanan projenin ise 2 milyon dolarlık ödülü almanın yanında, radyoculuk alanında yeni bir standart haline gelmesi bekleniyor.


San Bernardino iPhone’u kırıldı


Ayrıca bu yeni teknoloji, askeri alanda da büyük bir kullanım alanı bulacak ve askeri operasyonlarda telsizlerin, bölgedeki radyo frekansları ile çakışması engellenmiş olacak.


2014-03-06T104011Z_1_CBREA250TN800_RTROPTP_4_UKRAINE-CRISIS-e1394479516412[1]

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS