Yapay zekaya karşı alıştırma yapıyor

Yapay zekaya karşı alıştırma yapıyor

Yapay zekaya karşı alıştırma yapıyor

Amerikan savaş uçağı pilotları, kasklarına yerleştirilen AR sistemleri sayesinde yapay zekaya karşı gerçek zamanlı alıştırma yapabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde Meta ve Apple gibi şirketlerin büyük yatırımlar yapmasıyla birlikte daha da hız kazanan VR ve AR alanı özellikle eğlence sektörüyle bağdaştırılan bir sektör. Ancak aslında VR ve AR gözlüklerinin çok farklı kullanım alanları bulunuyor. Bu alanlardan biri de savunma sanayii.

Bildiğiniz gibi Amerikan ordusu bir süredir bu alana önemli yatırımlar yapıyor. Daha önce Hololens gözlükleri için Microsoft ile 22 milyar dolarlık dev bir anlaşma yapan Amerikan ordusu, kısa süre önce de kendi MetaVerse dünyasını yaratıp, burada askeri tatbikatlar yapmak için düğmeye basmıştı.

AR gözlükleri için farklı kullanım alanları yaratmaya devam eden Amerikan ordusu, bu kez de savaş uçağı pilotlarının eğitiminde bu gözlükleri kullanmaya başladı.

Amerikan hava kuvvetlerinde görevli savaş uçağı pilotları, kasklarına yerleştirilen AR sistemleri sayesinde havada yapay zeka tarafından kontrol edilen düşman uçaklara karşı alıştırma yapıyorlar.

Amerikan hava kuvvetleri ile 70 milyon dolarlık bir AR sistemleri anlaşması imzalayan Red 6’nın CEO’su olan Daniel Robinson, Amerikan ordusuna sağladıkları bu sistemin “daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz” olduğunu söylüyor. Robinson, gelecekte tüm pilotların bu şekilde eğitileceğini iddia ediyor.

Bu sistem sayesinde Rusya veya Çin gibi bir ülkenin elindeki savaş uçağı teknolojileri sanal ortamda simüle edilerek AR kaskı takmış olan pilotların görüş alanına yansıtılıyor ve oldukça gerçekçi tatbikatlar ve talimler yapılabiliyor.