Son Dakika

Yayınlanan güncelleme ile veriler artık Facebook’a gitmeyecek

A A

31.03.2020 - 10:09 | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

COVID-19‘un yayılması ile milyonlar eve kapanmış durumda. Bu süreçte görüntülü görüşme uygulamalarına olan ilgil doğal olarak arttı. Bu uygulamalar arasında ise yıldızı parlayan Zoom uygulaması oldu. Ancak bir kaç gün önce Zoom veri ihlali olayı ile yakayı ele vermişti.

Yayınlanan güncelleme ile veriler artık Facebook’a gitmeyecek

Popüler video konferans uygulaması Zoom‘un, kullanıcıyı açıkça bilgilendirmeden iOS platformunda kişisel verileri Facebook’a gönderdiğini ortaya çıktı. Bugün ise Zoom, Facebook’a bilgi gönderen kodu kaldırmak ve ayrıca gizlilik politikasını güncellemek için iOS uygulamasında bir güncelleme yayınladı.

Koronavirus pandemisi neredeyse herkesi evde karantinaya almaya zorladığı için Zoom uygulamasının popülaritesi arttı. Çok sayıda kişiyle video konferansta kullanım kolaylığı, kolejlerin ve üniversitelerin çevrimiçi sınıf dersleri vermeleri için bu uygulama oldukça yararlı olmuştu.

Joseph Cox tarafından hazırlanan bir makalede, iOS için Zoom uygulamasının, bir kullanıcı uygulamayı açtığı zaman, saat dilimi, şehir ve cihaz ayrıntıları gibi tüm verileri Facebook’a gönderdiği ifadeleri kesin bir şekilde yer alıyordu. Joseph Cox‘un bu makalesinin ardından Zoom cephesi hızlı bir şekilde hatayı kabul etti ve özür diledi.

Zoom’un iOS uygulaması için “Facebook ile Giriş” SDK’sını kullanması nedeniyle veri sızdırma olayının nasıl nasıl olduğunu açıklandı. SDK otomatik olarak Facebook sunucularına bilgi veriyordu ve Zoom bu durumun farkında değildi. Bu hatanın ortaya çıkmasının ardından SDK kodu uygulamadan güncelleme ile kaldırıldı. Ancak kullanıcılar hala Facebook hesapları ile uygulamaya giriş yapabiliyor.

Eğer Zoom uygulamasını iOS’te kullanıyorsanız mutlaka güncellemenizi öneriyoruz. Aksi durumda verileriniz hala Facebook’a gönderilmeye devam edecek.