Yeni bir asistan servisi: Facebook M

Yeni bir asistan servisi: Facebook M

Facebook, bir sosyal ağ olmanın ötesinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Google Now, Apple Siri ve Microsoft Cortana gibi asistanlara bir alternatif olarak düşünebileceğimiz Facebook M’den ilk kez detaylı ekran görüntüleri geldi.

Yeni ekran görüntüleriyle Facebook M’in çalışma şekline ilişkin ilk bilgiler de ortaya çıkmış oldu. Asistan, M ismini taşıyor. Bu ismin açılımı ise Moneypenny. Moneypenny, ünlü James Bond filminde geçen kurgusal bir karakterdi.Facebook M, diğer asistanların aksine sesli değil. Metin tabanlı çalışıyor. Android ve iOS platformlarında dikte özelliğini kullanarak aslında bunu sesli bir asistana çevirebilirsiniz. Yani siz konuşursunuz, dikte özelliği konuştuklarınızı yazıya döker, ardından ise Facebook M size uygun yanıtlar verebilir.


Facebook’un asistanı henüz resmi olarak yayınlanmış değil. Bu ekran görüntüleri, yeni servisin test sürecine dahil edilen kullanıcılardan geliyor. Facebook M şimdilik sadece İngilizce dil desteğine sahip. Geliştirildikten sonra Türkçe desteği de olacaktır.Facebook M, ekran alıntılarından da görebileceğiniz gibi sizin için hatırlatmalar ekleyebiliyor, uçak bileti fiyatları sorgulayabiliyor, gitmek istediğiniz yeri söylediğinizde ilgili rotayı size ulaştırabiliyor. Ayrıca Facebook’un ülkemizde kullanılamayan ödeme sistemini de kontrol edebiliyor. Tüm komutları Facebook M’e yazarak veriyorsunuz. Bu kullanışlılığını etkiliyor diyebiliriz. Ancak bu sesli asistan sadece bir gelişme platformu olabilir. Yani gerekli seslendirmelerden sonra, tüm özellikleriyle sesli bir asistana dönüştürülebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS