Yeni nesil oyun konsolları için artık geri sayım başladı

Yeni nesil oyun konsolları için artık geri sayım başladı

Yeni nesil oyun konsolları için artık geri sayım başladı

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PS5, boyutları ile tarihin görüp görebileceği en büyük ve en devasal konsolu olacak.

Kasım ayında standart sürümü 499 dolar ve dijital sürümü 399 dolardan satışa sunulacak olan PS5 için bugün ilginç bir haber geldi. PlayStation 5, boyutları ile tarihin en büyük konsolu olacak. Bu konsol o kadar büyük olacak ki neredeyse 55 inç TV’nin yarı boyutunda olacak.

Sızdırılan bilgilere göre; PlayStation 5’in boyu yaklaşık 50 cm uzunluğunda olacak. Eni yani genişliği ise 30 cm olacak olan konsol, görünüşe göre TV ünitelerinde oldukça fazla alanı işgal edecek. Peki, bu konsol neden bu kadar büyük olacak?

Bildiğiniz gibi yeni nesil ile birlikte işlemci sürecinde 7nm’ye geçildi. Oldukça küçük yapıda işlemcilerin üretilmesine izin veren 7nm süreci maalesef ki PlayStation 5’e yaramamış gibi görünüyor. Sony cephesi, yeni nesilde ısınma sorunu yaşamamak için PlayStation 5’in kasasını oldukça geniş tutacak. Bu sayede konsol daha rahat nefes alabilecek.

Türkiye pazarında kurlar ve vergilerden dolayı 7.500 TL bandında satışa sunulacak olan PlayStation 5, oyun fiyatları ile de cep yakacak. Yerelleştirme yapılmaz ise ki yapılmayacak gibi görünüyor, PlayStation 5 oyun fiyatları 800 TL’yi bulacak. Bu fiyatların dijital için geçerli olduğunu kutulu sürümlerin daha pahalı olacağını belirtelim.