Yerli Kamikaze seri üretimi gerdi

Yerli Kamikaze seri üretimi gerdi

STM tarafından üretilen ve kamikaze görevlerinde kullanılacak olan Alpagu, seri üretime girdi. Twitter üzerinden yapılan resmi açıklamaya ve insansız hava aracının detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamayla birlikte Alpagu adını taşıyan, yeni insansız hava aracı seri üretime girdi. Savunma Teknoloji Mühendislik (STM) tarafından üretilen insansız hava aracının en temel özelliği kamikaze görevlerinde kullanılmak için tasarlanması. 3.5 kg ağırlığa sahip olan araç, keşif ve gözetleme yaptıktan sonra kamikaze gerçekleştiriyor.


Tek bir er tarafından rahatlıkla taşınarak sadece 45 saniye içerisinde kullanıma hazır hale getirilebilen Alpagu, 5 kilometrelik bir alanda keşif ve gözetleme yaptıktan sonra belirlenen hedefe kamikaze yapabiliyor. Tamamen otonom şekilde uçabilen araç, istenirse elle de kontrol edilebiliyor.


İlk olarak mayıs ayında düzenlenen IDEF17 fuarında tanıtılan Alpagu, ismini Eski Türkçeden alıyor. ‘Düşmana tek başına saldıran yiğit’ anlamına gelen Alpagu’nun Togan ve Kargu adında iki kardeşi daha bulunuyor. Döner kanatlara sahip olan İHA Kargu, Döner kanatlı olan ve keşif özellikleri geliştirilen İHA ise Togan adını taşıyor. Yapılan açıklamaya göre ilk olarak Alpagu’nun seri üretimine başlanmış.


SSM Müsteşarı Prof. İsmail Demir  kişisel resmi hesabından, “Amerika geçen yıl acil ihtiyaç olarak talebimizi reddetmişti işte sonuç” paylaşımında bulundu. Ayrıca, Alpagu’nun 2017’nin son günlerinde silahlı kuvvetler tarafından kullanılmaya başlanması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS