YouTube 480P çözünürlüğe dünya genelinde geçiş yaptı

YouTube 480P çözünürlüğe dünya genelinde geçiş yaptı

YouTube 480P çözünürlüğe dünya genelinde geçiş yaptı

Herkes evde olduğu için vakit geçirmek adına Netflix, YouTube veya sosyal medya platformlarına yönelmişti. Yoğun bir internet trafiğinin oluşmasına neden olan bu olay için YouTube 480P çözünürlük planını devreye soktu.

Bugünden itibaren YouTube’da video açtığınızda otomatik olarak çözünürlükte 480P’de olacak. Eğer dilerseniz bu çözünürlüğü 4K’ya kadar elle çıkarabileceksiniz. Çoğu insan YouTube’u müzik dinlemek için açıyor. Bu müzik kliplerinin 1080P veya daha yüksek çözünürlükte yüklenmesine gerek yok. Bu yüzden video bakmayacak olan kişiler 480P’de rahat rahat vakit geçirebilir.

YouTube’dan sonra Netflix‘in de böyle bir hamle yapacağını belirtelim. Netflix’in çözünürlüğü mü yoksa bitrate‘i mi düşüreceği ise henüz bilinmiyor. PlayStation cephesi ise Avrupa’da oyun indirme hızlarında kısıtlamaya gideceğini belirtti. Muhtemelen PlayStation bu kararı Türkiye’de de uygulayarak kendi kalesine bir gol daha atar.

Umarız bu kötü olaylardan dev firmalar bir ders çıkarır ve bant genişliklerini tüm dünyanın aynı anda kullanıyormuş gibi ayarlayama başlarlar.

Aksi durumda olası bir felakette insanlar uzun süre evlere kapanmak zorunda kalsa parasını ödediği hizmetlerden tam verimli bir şekilde faydalanamayacak.