YouTube bazı videoları izlemenizi engelleyecek!

YouTube bazı videoları izlemenizi engelleyecek!

YouTube bazı videoları izlemenizi engelleyecek!

YouTube tarafından uygulanan yeni bir politika, bazı videolara izleme sınırları getiriyor. YouTube’da canlı olarak paylaşılan videolar kanala abone olmadan izlenemeyecek. Peki YouTube neden böyle bir karar aldı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son birkaç hafta içinde, YouTube izleyicileri yeni bir “video kullanılamıyor” hatası almaya başladı. YouTube’a göre, izlemek istediğiniz bu video hızla popüler oldu, bu yüzden abonelik olmadan izlemek mümkün değil.

YouTube bu videoları abone olmadan izlemenize izin vermeyecek.

YouTube’a göre şirket, Eylül 2021’de mobil cihazlardan canlı yayınlarla ilgili yeni bir politikayı resmi olarak uygulamaya koydu. Değişiklikten önce, bir kullanıcı en az 1000 abonesi olmadığı sürece mobil yayın yapamazdı. Bu politikada yapılan değişiklik, YouTube kanalı olan herkesin bazı “sınırlamalarla” mobil cihazlarında canlı yayın yapmasına izin verdi.

Bu sınırlamalardan biri, kötüye kullanımı önlemek için izleyicileri küçük kanallarda tutmak ve zararlı içerikleri hızla yaymak isteyenlerin kısıtlanmasıydı.

 “Bu video çok popüler! Video sahibinin sınırlı geçmişi nedeniyle, izleyici sayısını sınırlandırıyoruz. Bu içerik oluşturucunun daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için kanala abone olun.”

Bir YouTube sözcüsü, “İçerik oluşturucuların topluluğumuzu güvende tutarken daha fazla özellik kullanmasına izin vermenin yeni yollarını her zaman araştırıyoruz” dedi. Abone sayısı az ama hevesli içerik oluşturuculara yardım etmek isteyen YouTube, canlı yayınların kötüye kullanımını önlemek için çaba gösteriyor.

Politika ayrıca, askıya alınan kullanıcıların yeni hesaplar açarak yasaklardan kaçmasını da önleyecek. Örneğin bir kanal sahibi YouTube tarafından uyarılır ve kanalında yayın yapamazsa yeni kurduğu kanalında en az 1000 aboneye ulaşması gerekecek.

Ek olarak, yeni bir film veya spor etkinlikleri gibi telif hakkıyla korunan içeriğin yayınlanması da bu politika tarafından korunacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak uyarı mesajının oldukça belirsiz olduğuna dikkat edilmelidir. Bir kullanıcının videoyu izlemesinin ne kadar süreyle engelleneceğini tam olarak söylemez. Uyarıyı aldıktan sonra kanala abone olsanız bile bu videoyu hemen izleyeceğiniz anlamına gelmez.

YouTube da şimdilik sorunun farkında. Platformdan bir sözcü, “Bu önlemleri mobil cihazlardan yayın yapan ve abonesi binden az olan tüm kanallara uyguluyoruz. Ürün içi uyarıların kafa karıştırıcı olabileceğini anlıyoruz, bu yüzden onu güncellemek için çalışıyoruz.” ifadeleri kullandı.