YouTube fenomenlerinin kazancı ortaya çıktı

YouTube fenomenlerinin kazancı ortaya çıktı

YouTube fenomenlerinin kazancı ortaya çıktı

Bütün dünyanın ortak video paylaşım merkezi olan YouTube, her geçen gün kendisini daha fazla geliştiriyor ve youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusu sorulmaya başlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’de sevilsin veya sevilmesin, çok fazla youtuber bulunuyor. Bunlar içerisinde Enes Batur gibi şaka içerikli videolar çeken kişilerle birlikte aynı zamanda, Barış Özcan tarzı ciddi içeriklere yer verenlerde var.

İngiltere’de yaşayan 18 yaşındaki Joe Farrington, 139.000 kişinin abone olduğu ‘Joe Fazer’ isimli kanalın sahibi ve genellikle fitness üzerine videolar çekiyor. Onun çektiği videolara bakıldığında, genellikle vücut geliştirme üzerine olduğu söylenebilir. Bu genç adamın çektiği videolar ve kazancı üzerinden youtuberların ne kadar gelir elde ettiğini bulmak mümkün.

Öncelikle baştan şunu belirtmek gerekiyor ki, YouTube fenomenleri tahmin edildiği kadar fazla kazanmıyor. Bazıları her ne kadar milyon dolarlar kazandıklarını ifade etse bile, durum hiç öyle sandığınız gibi değil. Google şirketinin uygulaması olan YouTube, genellikle iki farklı şekilde kazanç sağlatıyor. Bunlardan birincisi AdSense denilen reklam sistemi. Burada kullanıcılar izlenme rakamlarına ve içeriklerine göre kazanç sağlayabiliyor. David Dobrik, haftalık olarak videoları ortalama 10 milyon kez izlense bile buradan yaklaşık olarak aylık 2000 dolar kazanabiliyor.

YouTube fenomenlerinin kazanç sağladığı bir diğer önemli alan ise sponsorluklar. Neredeyse bütün fenomenlerin belirttiğine göre Youtube gelirlerinin yaklaşık olarak %70 gibi bir bölümü sponsorlardan geliyor. Bu nedenle birçok fenomen ilk olarak sponsor bulmaya çalışıyor. Youtuberların sponsorlar üzerinden de aylık ortalama 1600 dolar civarında kazanç sağladığı söylenebilir.